119 farklı ülke vatandaşı Antalya’da konut sahibi

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü datalarına nazaran, 2015-2022 yılları ortasında 119 farklı ülkeden kişi, Antalya’da 46 bin 663 adet taşınmazın sahibi oldu. Ortalarında iç savaşın sürdüğü Yemen’den beşerler da var, Somali, Ruanda, Şili, Myanmar üzere ülke vatandaşları da…

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Endonezya’dan, Arjantin’den, Etiyopya’dan, Afganistan’dan, neredeyse tüm AB ülkelerinden ve hatta iç savaşın devam ettiği Yemen dahil 119 farklı ülkeden kişinin Antalya’da taşınmaz sahibi olduğunu söyledi.

Zeybek; “Ne var ki yabancı komşularımızın konut sahibi olabildiği kentimizde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bırakın konut satın almayı, bütçelerine nazaran kiralık mesken dahi bulamıyor” dedi.

SOMALİ, RUANDA,ŞİLİ, MYANMAR…

Zeybek, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, 2015-2022 yılları ortasında Antalya’da yabancıların aldığı mesken sayısı ve uyruklarına nazaran dağılımını sordu.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü İstatistik Bilgi Sistemi kayıtlarına nazaran, 2015-2022 yılları ortasında 119 farklı ülkeden kişinin Antalya’da 46 bin 663 adet taşınmaz sahibi olduğu belirtilirken, Somali, Ruanda, Şili, Myanmar ve Kribati üzere birçok ülke vatandaşının yer alması ise dikkat çekti.

“İÇ SAVAŞIN SÜRDÜĞÜ YEMEN’DEN KOMŞULARIMIZ…’

Zeybek, “Endonezya’dan, Arjantin’den, Etiyopya’dan, Afganistan’dan, neredeyse tüm AB ülkelerinden ve hatta iç savaşın devam ettiği Yemen’den komşularımız var” değerlendirmesinde bulundu.

“Ancak bu durumun bir öbür noktası ise AKP’nin başkanlık sevdası ile başlayan ekonomik krizin artık günümüzde daha fazla hissedilmesi sonucu artan enflasyonla bu ülke vatandaşlarının konut almak için zorlanmasıdır” diyen Zeybek, şöyle devam etti:

“Yıllarca kamuda ya da özel kesimde çalışmış emekli ikramiyesi ile Antalya’da bir konut almak isteyen bir vatandaşımız ortalama bir konutun lakin peşinatını ödeyebilir duruma gelmiştir. Kredi ile konut alınması durumunda ise maaşının en az 4 katı kadar kredi taksiti ödemesi gereklidir.”

‘TÜRKLERİN SUDANLILAR KADAR ALIM GÜCÜ YOK MU?’

“Antalya’da ve ülke genelinde mesken fiyatlarının astronomik artışı nedeniyle kiralarda gelir düzeyinin üzerinde artmaktadır” diye CHP milletvekili Zeybek, şöyle devam etti:

“Antalya üzere yabancılarında talep ettiği bir kentte ise ne yazık ki konut kiraları ortalama maaşların çok üzerindedir. Memurların tayin devri, üniversite öğrencilerinin kayıt sonrası barınması için ve yeni evlenen çiftlerin yuva kurması için bütçelerine uygun kiralık mesken bulmak neredeyse artık imkânsız bir hal almıştır.

Vatandaşın en doğal barınma hakkını dahi sağlayamayan AKP iktidarı durumun vahametinin farkında değildir, halktan ve meselelerinden uzaktadır.

Vatandaşın konut meselesini Beştepe’deki bin odalı saraydan, kupon arazi dökümü çıkartarak yapamazsınız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Antalya’dan konut alan Sudan ve Dominik vatandaşı kadar alım gücü yoksa bu utanç AKP’nindir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.