2 köyü hastanelik eden zehirlenme olayının nedeni belirli oldu

Karabük’ün Eskipazar ilçesine bağlı iki köyde çok sayıda kişinin zehirlenme kuşkusu ile hastaneye başvurduğu olay sonrası içme suyundan alınan numune sonuçlarında bakteriyolojik bulgulara rastlandı.

İlçeye bağlı Karahasanlar ve Üçevler köyünde çok sayıda kişi geçen Ramazan bayramında ishal ve mide bulantısı şikayetiyle hastaneye başvurdu. Bu şahıslar tedavilerinin akabinde taburcu edilirken, Vilayet Sıhhat Müdürlüğü takımları de 5 köyün içme suyunu karşılayan depo ile hadiselerin görüldüğü 2 köydeki çeşme suyundan numune alarak incelenmek üzere Halk Sıhhati Laboratuvarı’na göndermişti.

Yapılan analizlerde içme suyunun bakteriyolojik açıdan uygunsuz olduğu görüldü. Yapılan incelemede ise içme suyu ishale çizgisinin geçtiği dere yatağındaki boruların ziyan gördüğü ve içerisine dere suyunun karıştığı tespit edildi. Suyun kirliliğine yol açan Soğanlı Çayı’ndan geçen isale sınırında gerekli tamiratlar yapıldı. Köy sakinlerinden denetim numunesi alınıncaya kadar şebeke suyunun içme suyu olarak kullanılmaması istendi. Denetim numunesinin bu hafta çarşamba günü alınacağı öğrenildi.  (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.