25 bin emekçiyi kapsayan TİS imzalandı

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığında 25 bin emekçiyi kapsayan Toplu İş Kontratının (TİS) imzalanması için Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının Reşat Moralı Salonunda düzenlenen merasime katıldı.

Toplu iş mukaveleleri, sendikal örgütlenme ve sendikal çabanın bir ülkede demokrasinin göstergesi olduğunu vurgulayan Alım, Türkiye’nin demokrasiyi bütün kurumlarıyla işleten bir ülke olduğunu söyledi.

Türkiye’nin demokratikleşme sürecinin işçilerin toplu pazarlık uğraşlarıyla güçlendiğini tabir eden Alım, şöyle konuştu:

“Biz toplu iş mukavelelerinin her evresini bu gayretlerin demokrasiye yaptığı katkı açısında da pahalandırmak durumundayız. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığımız bünyesinde çok özel hizmetler üretiliyor. Bu hizmetleri üretenler de bu hizmetleri alanlar da bizim hassasiyetle üzerinde durduğumuz beşerler. Güç vakitlerde 24 saat nitelikli hizmet ortaya koyuyorlar. Bu bakımdan onların emeklerini fiyatla kıymetlendirmek zordur lakin hayatımızı sürdürmemiz için gerekli olan şeylerden biri de elde ettiğimiz gelirdir. Çalışanlarımızın bu gelirlerinin artırılması değerlidir. Bilhassa enflasyon devirlerinde bu gelirlerin artışı daha çok ortaya çıkmaktadır. Bu mukaveleyle günlük fiyatlar 130 liradan 300 liraya çıkartılmıştır. Bu olağanüstü kıymetli bir artıştır.”

“EMEĞİ KORUMAK BİZİM GÖREVİMİZ”

Bakan Alım, geçen yıl imzaladıkları Kamu Çerçeve Protokolü’nün üniversitelerden bakanlıklara, belediyelerden öbür kurumlara varıncaya kadar tüm kamuyu ilgilendirdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bazı kamu kuruluşlarında, kimi belediyelerde ve kimi üniversitelerde bu mukavelenin kurallarına uymama üzere eğilimler oluyor. Bu işler bu türlü keyfi olmamalı. Kamu Çerçeve Protokolü bağlayıcı bir mukaveledir. Buna uymamak demek, ‘biz Türk iş hukukuna, sendikalar hukukuna, toplu kontrat hukukuna uymuyoruz’ demektir. Bu, hata duyurusunda bulunmaya kadar götürecek bir yargı davranışıdır. Onun için bu mukavelelerin uygulanmasının müeyyidesi bizim hukuk sistemimizdir. Çalışanlarımızı, işçilerimizi demokratik sistem içerisinde koruyan sistem sendikal örgütlenme ve onun da toplu mukavele hukukuyla çerçeve mutabakatında ortaya çıkan pratiklerdir. Bu pratiklere herkes uymak zorundadır. Bu birebir vakitte Türkiye’nin toplumsal barışına katkı yapan düzenlemedir.”

Enflasyonun çalışanların gelirlerini azaltan tesirine rağmen toplumsal devlet olarak gerekeni yapacaklarını vurgulayan Alım, “Emeği korumak bizim misyonumuzdur. Emeklilerimizi her koşulda, her durumda korumak zorundayız. Taban fiyatla ilgili düzenlemeler daha sonra. Altı aylık enflasyon farkları temmuzda netleşecek. Bu periyodun enflasyon tahribatını ortadan kaldıracak, onları yine tahkim edecek düzenlemeleri yapacağımızı kamuoyu aslında biliyor.” dedi.

“SÖZLEŞMESİNİN MASADA İMZALANMASI BÜYÜK BAŞARI”

HAK-İŞ Genel Lideri Mahmut Arslan da imzalanan kontratla toplumsal diyalog düzenekleri sayesinde çalışanların haklarının azami ölçüde korunduğu ve kamu hizmetlerinde de verimliliğin sağlandığı bir modelin hayata geçirildiğini söyledi.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığına emeğinin ve işçinin hakkının verilmesi konusundaki yaklaşımından ötürü teşekkür eden Arslan, şöyle konuştu:

“Sahada gerginliği artırmadan, grev sürecini yaşamadan, çeşitli reaksiyonlarla kamuoyunu rahatsız etmeden bu toplu iş mukavelesinin masada imzalanmış olması gerçekten bizim için büyük bir muvaffakiyet. Bir toplu iş mukavelesinin güzel bir kontrat olmasının birinci kuralı, evvel toplumsal diyalog düzenekleriyle bir uzlaşının sağlanmasıdır. Bazen tek başına fiyatın yüksek olması yeterli bir mukavele manasına da gelmiyor. Onun için ülkemizde diyalogun, uzlaşmanın ve zorluklara karşın problemleri çözme irademizin varlığı Türk sanayi münasebetler sistemimizin deneyimini gösteriyor. Ben bunu çok önemsiyorum. Toplu iş mukavelemizde yeni birtakım haklar elde edildi. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığındaki çalışanlar en güç işleri yapıyorlar. El uzatılması gerekenlere hizmet ediyorlar, güzel bir iş yapıyorlar. Onların ödüllendirildiği bir toplu iş mukavelesine imza atmak benim için büyük bir onur ve gurur.”

Konuşmaların akabinde, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığında çalışan yaklaşık 25 bin emekçiyi kapsayan 5. Devir Toplu İş Mukavelesi, Öz Sağlık-İş Sendikası ile Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Kesimi Kamu Patronları Sendikası (TÜHİS) ortasında imzalandı.

İmza merasimine, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakan yardımcıları, Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Lideri Devlet Sert ile ilgililer katıldı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.