5 dekar alana ekim yaptı: 25 günde 300 bin lira kazanacak

Kadirli’nin Kümbet köyünde bulunan 5 dekarlık yerde kültür böğürtleni yetiştiriciliği yapan İsmet Soytorun, Çukurova’nın tarım eserleri, mısır, buğday ve yer fıstığına alternatif tarım eseri olarak böğürtleni seçti.

Ekildikten sonra 2’nci yılında eser veren böğürtlende bu yıl 5 dekarlık topraktan 8 ton eser beklediğini belirten Soytorun, böğürtlenin kilo fiyatının ise 35 ile 40 TL’den alıcı bulduğunu söyledi. Böğürtlen hasadına başladığını belirten Soytorun 25 gün sürecek hasat sonrası 300 bin TL gelir elde etmeyi bekliyor.

Ayrıyeten böğürtlenin bağışıklık sisteminin dostu olduğunu belirten İsmet Soytorun, “Böğürtlen üretimine 15 yıl evvel başladım. Birinci kurduğum bahçe 8 dekardı. Şu anda 5 dekar üzerinde erkenci bir çeşit olan boysenberry böğürtlen çeşidi ile yetiştiricilik yapıyorum. Yetiştiricilik yaptığım alanda bu yıl 1,5 ile 2 ton aralığında eser almayı düşünüyorum. İki gün evvel hasada başladık. Dönem boyunca 20-25 gün süreçte ortalama 300 Bin lira para kazanacağımızı düşünüyorum. Zira dışarıdan dondurma üreticileri, pastaneciler ve toptan alıçların önemli manada böğürtlene talepleri çok yüksek. Ortalama satış fiyatımız kilogramı şu anda 35-40 TL civarında Perakende olarak da hem insanlara tanıtmak hem de eserimizin tadına baktırmak ismine tarlamızın kenarında satış yapıyoruz.

Ayrıyeten pandemi periyodunda de bağışıklık sistemi çok tartışılırken bilhassa antioksidan kapasitesi çok yüksek bu eserin buda eserimizin popülerliğini arttırdı. Bu durum hem gelirimizin hem de eser fiyatının artışına da sebep oldu” formunda konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.