50 bin tona yakın salatalık rekoltesi bekleniyor

Şahin, Türkiye’nin salatalık üretiminde Çin ve İran’ın akabinde dünyada üçüncü sırada yer aldığını anlattı.

Tokat genelinde 155 bin dekarda zerzevat üretimi yapıldığını belirten Şahin, bunun 6 bin dekarında da salatalık üretildiğini kaydetti.

Açıkta salatalık üretiminde mayıs ayının ikinci haftasında fidelerin toprakla buluşturulduğunu aktaran Şahin, “Örtü altında da nisan ayının ikinci haftasında fideler toprakla buluşturuluyor. Mayısın ikinci haftasında örtü altında hasadımız başladı. Açık alanda da hasat başlamak üzere.” dedi.

HER YIL ÜRETİM ARTIYOR

Tokat’ta salatalık üretiminin her yıl arttığına dikkati çeken Şahin, “İlimizde 2021 yılında 35 bin ton salatalık üretimi yapıldı. İlimiz salatalık üretiminde ülkemizde 11. sırada. İnşallah 2022 yılında salatalık üretiminde 45 ile 50 bin ton ortasında rekolte bekliyoruz. Önümüzdeki yıllarda gayemiz Tokat’ı salatalık üretiminde Türkiye’de birinci beş vilayet ortasına sokmak.” diye konuştu.

Niksar ilçesinde salatalık üretimi gerçekleştiren Nurettin Erdoğan da örtü altı tarımı yaptığını lisana getirdi.

Yaklaşık 800 metrekare alandan 30 tona yakın salatalık hasadı yaptığını vurgulayan Erdoğan, “Niksar Kaymakamlığı Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 2000 yılında bize sera verdi. O zamanki Kaymakam beyefendi, ‘Serada birinci eseri kim çıkartırsa onun serasını ziyarete geleceğim.’ dedi. O sene havalar düzgün gitti, Nisan 27’sinde eseri Kaymakama beyefendiye götürdüm. ‘Sen bunu manavdan aldın.’ dedi, inanmadı bana. Sonra seraya gelince şaşırdı, teşekkür etti. Üretmek benim için aşk.” kelamlarına yer verdi.

 

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.