ABD ordusundan alay eder üzere açıklama: NYT’nin sivil vefat haberleri bizi sorgulamaya itti

Ayak bastığı her coğrafyaya büyük trajediler getiren, Afganistan’da yüz binlerce temizin canına kasteden ABD’nin savunma bakanlığı Pentagon, Pulitzer mükafatı kazanan New York Times gazetesini tebrik etti. Tebrik iletisinde, “NYT’nin Afganistan’daki sivil vefatlar hakkında yaptığı haberin kendilerini sorgulamaya ittiğini” belirtti.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, salı günkü basın toplantısında ABD’nin itibarlı gazetelerinden NYT’ye Pulitzer kazandıran haberle ilgili “Bu, geçmişte de artık de üzerine konuşulması güç bir haber. Sivillere ziyan gelmesini önlemek için daha fazla şey yapmamız gerektiğini biliyoruz ve bunları gerçekleştiriyoruz. Kusurlarımız olduğunu biliyoruz ve bu yanılgılardan ders çıkarmaya çalışıyoruz” dedi.

Kirby, gazetenin haberinin yaşananlar hakkında kendilerini sorgulamaya teşvik ettiğini belirterek, “Bu yanlışlar hakkında gereken biçimde her vakit şeffaf davranmadığımızın farkındayız. Ama NYT’nin haberi bu telaşları yine gündeme getirdi ve kendimize yeni ve güç sorular sormamıza neden oldu” tabirlerini kullandı.

Basın özgürlüğünün kıymetine vurgu yapan Pentagon sözcüsü “Bunun beğenilen bir süreç olduğunu söyleyemem. Ancak sanırım bu türlü olmamalı da. En yüksek kalitedeki basın özgürlüğü tam da bunu sağlıyor. Bizi hareketlerimizden sorumlu tutuyor ve bilgilendirirken bir yandan da bizi düşünmeye teşvik ediyor” dedi.

NYT aralıkta yayımladığı bir özel haberde, ABD’nin 20 yıl boyunca Afganistan’daki savaşta makus istihbarat ve yanlış maksat belirleme üzere sebeplerden dolayı binlerce sivili öldürdüğünü ortaya çıkarmıştı.

Tüm bunlar ABD ordusunun son teknoloji görüntüleme araçları ve drone’lar kullanmasına karşın gerçekleşmiş ve haber büyük reaksiyon toplamıştı.

NYT, bu haberiyle pazartesi günü gazetecilik ve edebiyat alanındaki itibarlı Pulitzer’ın Memleketler arası Habercilik kategorisinde ödül kazanmıştı.

ABD ordusu, 2001’de girdiği Afganistan’dan geçen yıl çekilmişti. Bunun akabinde 15 Ağustos 2021’de başşehir Kabil’e giren Taliban ülkenin denetimini ele geçirmişti.

Derin bir ekonomik krizin yaşandığı ülkede ABD, tahliye sonrası Afganistan’ın memleketler arası bankalardaki hesaplarını bloke etmiş, Afganistan Merkez Bankası’ndaki yaklaşık 9 milyar doları da dondurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.