ABD’de kira fiyatlarında rekor artış

Emlak sitesi olan Realtor.com’un datalarına nazaran Haziran ayında kiralar yüzde 14 arttı.450 / 5,000 Yılın birinci yarısında mesken fiyatları da birden fazla rekor düzeye ulaşmış olsa da, Realtor.com’un tahlili, kiralama ve birinci kere satın alma ortasındaki genişleyen karşılanabilirlik açığının en büyük itici gücü ipotek faizi artışları olduğunu buldu.

Realtor.com’un lideri Danielle Hale, “Daha yüksek ipotek oranları olmasaydı, kiralar başlangıç mesken fiyatlarından daha süratli büyüdüğü için bu yılın birinci yarısında kira ile birinci defa satın alma ortasındaki fark daralacaktı” dedi.
Realtor.com’un lideri Danielle Hale.

Amerika’nın en büyük 50 kenti ortasında, yalnızca 38 kentte yeni mesken alanlar için uygun konutlar bulunuyor.

Kirayı en çok tercih eden pazarlara ülkenin en büyük teknoloji merkezleri hakim olurken, birinci defa konut sahibi olmayı tercih eden bölgeler Ortabatı ve Güney’de ağırlaştı.

‘Ev almak kiralamaktan daha avantajlı’

Geçen ay kiralamanın satın almaktan çok daha cazip olduğu öbür kentler San Francisco’ydu. Birinci konut satın almanın geçen ay kiralamaktan daha avantajlı olduğu kentler ortasında Pittsburgh; Birmingham, Alabama; Aziz Louis; Cleveland; Baltimore; Louisville, Kentucky; Virginia Kıyısı, Virginia; Indianapolis; Cincinnati; ve Kansas City, Missouri bulunuyor.

Realtor.com’un kıdemli ekonomik araştırma analisti Joel Berner, “Bu metropollerin birden fazla, eyalet dışından konut alışverişi yapanları da cezbediyor ve bu da genel ömür maliyetini artırıyor” dedi. “Daha düşük konut fiyatlarına öncelik veren birinci sefer alıcılar için, bu alanlarda hala seçenekler bulabilirsiniz, lakin bütçenizdeki öbür harcamaların daha yüksek maliyetlerini hesaba kattığınızdan emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.