ABD’den İran’a ‘siber saldırı’ yaptırımı

ABD idaresi, Arnavutluk’a siber atak düzenlemekle suçladığı İran İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığı ile Bakan Esmail Khatib’e yönelik, ‘ABD ve müttefiklerine karşı siber faaliyetlerde bulundukları’ gerekçesiyle yaptırım kararı aldı. Yabancı Varlıkları Denetim Ofisi’nin (OFAC) İran İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığı’nı ile Bakan Khatib’i yaptırım listesine eklediği açıklandı.

ABD Hazine Bakanlığı’nın açıklamasında, İran hükümeti ve İran İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığı tarafından desteklendiği ileri sürülen siber aktörlerin temmuz ayında Arnavutluk hükümetine yönelik siber atak düzenlediği savunuldu. Hazine Müsteşarı Brian Nelson, “İran’ın giderek saldırganlaşan siber faaliyetlerine müsamaha göstermeyeceğiz” dedi.

Tahran hükümeti ise Washington’un yaptırımlarının ‘siyasi güdümlü’ olduğunu belirtti. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasser Kanaani, “ABD’nin, Arnavut hükümetinin İran’a yönelik temelsiz suçlamasına dayanağını açıklanması İran’a karşı bu senaryoyu tasarlayanın Washington hükümeti olduğunu açıkça gösteriyor” sözlerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.