ABD’den Türkiye hududunda helikopterli operasyon

ABD, Suriye’nin Türkiye hududunda bu sabaha karşı helikopterli bir operasyon gerçekleştirdi. ‘Birleşik Misyon Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Koalisyon güçleri, 16 Haziran’da Suriye’deki bir operasyon sırasında üst seviye bir IŞİD önderini gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişinin, örgütün tecrübeli bir bomba imalcisi, kümenin Suriye’deki üst seviye elebaşlarından ve yöneticilerinden biri olduğu değerlendirildi” sözlerine yer verildi.

SMO: BU BİR İLK

Öte yandan Türkiye’nin desteklediği Suriye Ulusal Ordusu’ndan Yusuf Hamid, Reuters haber ajansına konuştu. Hamid, “Şu an durum çok belgisiz. Tamamlanan operasyon Al-Humaira bölgesine yani Türkiye sonuna çok yakın. ABD üretimi Chinook ve Black Hawk (Kara Şahin) helikopterleri yer aldı. Bu Suriye Ulusal Güçleri’nin alanlarına yapılan ABD’nin birinci askeri helikopterli operasyonu” dedi.

Reuters’a konuşan kaynaklar operasyon sırasında çatışmaların yaşandığına da dikkat çekti. Öte yandan haberde, ABD takviyeli güçlerin helikopterle indirme yapmadığı ve geçmişte bölgede dronelar ile hücum düzenlediği de hatırlatıldı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.