AKP’nin kalesinde hayat pahalılığına farklı yanıtlar

AKP ve MHP’ye oy veren vatandaşların yaklaşık yüzde 49’u ekonomik dertlerden dış güçleri sorumlu tutarken, yüzde 16’sı da muhalefeti sorumlu tutuyor. SÖZCÜ, AKP’nin kalesinde vatandaşlara hayat pahalılığının sorumlusunu sordu, farklı karşılıklar aldı.

Vatandaş, ekonomik krizle birlikte arkası ardı kesilmeyen artırımlar nedeniyle geçinemez hale geldi. Alım gücü düşen vatandaş ay sonunu getirebilmek için ağır efor harcarken birtakım siyasi isimler ekonomik külfetlerden dış güçler ya da muhalefeti sorumlu tutuyor.

MetroPOLL Araştırma’nın yaptığı ankete nazaran ise; seçmenlerin yüzde 77’si iktisadın makûs yönetildiğini düşünürken,  yüzde 63’lük kısmı ise mevcut ekonomik sıkıntılardan iktidarı sorumlu tutuyor. AKP ve MHP seçmenin yüzde 49’u ise, ekonomik sıkıntılardan ‘dış güçleri’ sorumlu tutarken yüzde 16’sı da muhalefeti suçluyor.

“HÜKÜMET DURURKEN DIŞ GÜÇLER NİÇİN YAPSIN”

SÖZCÜ, AKP’nin en çok oy aldığı büyükşehirlerin başında gelen Konya’da vatandaşlara mikrofon uzattı ve “Ülkemizde hayat pahalılığının sorumlusu dış güçler ya da muhalefet mi?” sorusunu yöneltti. Vatandaşların verdiği karşılıklar şu formda oldu:

Mustafa Necmi Koçak (Emekli): Pahalılığı dış güçler niçin yapsın, hükümet dururken. Hükümet yapıyor resmen. Zira vaktinde çok harcadı, artık de yapıyor sanki seçimde kazanabilir miyim diye. İşte aldığım fasulye…2 kilo komşuya, 2 kilo kendime. Halbuki şunu 5-6 liraya alırdım, artık 15 lira.

Mustafa Necmi Koçak

Mehmet Kılıçlar (Emekli): Güçte dışa bağımlıyız. Bunun getirdiği bir yük var lakin ne varsa bundan iktidar sorumlu. Bu kadar basit…Burada bir iş yapsanız bunun sorumlusu siz ya da ben miyim? Sizsiniz… Bu ülkeyi şu an yöneten birileri var. Onlar bu durumdan katiyen sorumlular. Gördüğümüz kadarıyla tahlil bulmaya çalışıyorlar.

Mesela yüzde 18 KDV’yi yüzde 8’e indiriyor fakat zincir marketler bir güm öncesinde 8 liralık şeyi 15 liraya çıkartıyor, yüzde 10 indirip 13 liraya satıyorlar. Devlet onu indirmeseydi de en azından onun ziyanı olmasın. Niçin o beşerler kazanıyorlar. O KDV’nin düşülmesinin bize hiçbir yararı olmadı. İktidarın başına şu an da kim gelirse gelsin, sorun biziz. Evvel vatandaş bir başını düzeltecek. Buna ben de dahilim.

Şükrü Kaya

“BEN TAKDİR-İ İLAHİ DİLİYORUM”

Şükrü Kaya (Emekli): Bu o kadar kolay bir soru değil. Dış güçler mi muhalefet mi? Ben takdir-i ilahi diyorum. Üçüncü alternatif. Yok, kardeşim, ne dış güçler ne muhalefet, Allah o denli takdir ediyor, o denli oluyor. Ben kaderciyim biraz. Lakin muhalefetin katkısı var, dış güçler hakeza. Bunlar inkar edilmez… Olay bir tek istikametiyle olmuyor ki…

Kadir Aygün (Çalışan): Yurtdışından olabilir. Amerika, Rusya, savaş açılan Ukrayna’dan olabilir. Çok tesir yapıyorlar.

İsmini vermek istemeyen bir vatandaş: Dış güçler… Ortalığı karıştırıyorlar. Türkiye’yi sevmiyorlar yani.

Şerife Başoğlu

 “GERÇEKTEN YAŞAMAK ÇOK ZOR”

Şerife Başoğlu (Emekli): Ben hayat pahalılığını başıma takıyorum, neden oluyor bilmiyorum. Çok zorlaştı, çok makûs oldu… Türkiye nereye gidiyor bilmiyorum. Hakikaten yaşamak çok sıkıntı, yetiştiremiyoruz.

Emekliyim, çalışmak istiyorum yaş ilerlediği için çalışamıyorum. Çocuğum engelli, onun da maaşı yok. Çok zorlaştı, neden olduğunu bilemedik. Kıtı kıtına, soğan ekmek, peynir ekmek haydi bakalım. Bulgur pilavı…15-20 liraya domates falan alamayız, mümkün değil.

İsmini vermek istemeyen bir vatandaş: Dışardan kaynaklandığını düşünüyorum. Savaş üzere her şey etkendir bunlarda.

Samet Öztürk (Çalışan): Bence her ikisi de etken. Sonuçta biz şu an İslam ülkesi olarak, bütün İslam devletlerinin bayraktarlığını yapan bir devletiz. Elhamdülillah, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Recep Tayyip Erdoğan diğerleri… Şu an sağ-sol taraflarımız var. Keşke hiç olmasa…

Fakat illaki var. Ben Tayyip Erdoğan’ın bütün bunların hatalısı olduğunu düşünmüyorum. Ülkemizi yıkmak, batırmak istiyorlar. O eski güçlerimize dönmemizi istemeyen dış güçler var, bunu hepimiz biliyoruz. Maalesef pandemi sürecinden sonra şu 2-3 senede iktisat olarak çok geriledik. Bunun tek yetkilisinin hükümet olduğunu düşünmüyorum. Dış güçlerin tesiri var mıdır derseniz de, var…

“KİM GELİRSE GELSİN BUNU DÜZELTEMEZ”

İsmini vermek istemeyen bir vatandaş: Kanser hastasıyım, sıhhat ocağında muayene olacaksın dediler. Muayene olduktan sonra oradan reçeteyi alacak o denli geleceksin bize dediler. Taban fiyat üzere maaşım var. 4 bin 800 lira alıyorum, Allah rahmet versin. Fakat her şey kıymetli, kömür almaya gittim dün, tonu 4 bin liranın üzerinde. Meskenime güç aldım. Konut kendinin olsa bile, meskeninde huzur yok.

Doğalgaz da ucuz değil, kömür de… Tereyağı çıkmış o fiyata. Alım gücümüz kalmadı. Nasıl olacak yani. Esnafımızdan da var. Mallara çok artırım koyuyorlar. Çok fiyatlarla satıyorlar. Peynir 70-100 liraya kadar dayanmış. Buna kimin gücü yetecek.

Hangi iktidar gelirse gelsin, bunu düzeltemez. Bir de yeni adamları denesinler, eskilerin işi bitmiş. Bir de yenilerine oy verip, onları denesinler. Türkiye’nin bu gidişle düzeleceğine ben inanmıyorum.

Seval Kütle

“HER ŞEYİMİZ BOL HİÇBİR ŞEYDE MAĞDUR DEĞİLİZ”

Seval Kütle (Ev hanımı): Pahalılığın sebebi dış güçler. Bütün dünyada pahalılık varmış. Yurtdışından gelenler buranın daha rahat olduğunu söylüyorlar. Akrabalarımız var, duyuyoruz… Marketlerde tezgahlar boşalmış. Bizim burada marketler zirvemize yıkılacak, her şeyimiz bol. Hiçbir şeyde mağdur değiliz.

Orta kalite alıp, yiyoruz. Alışveriş merkezlerinin yemek kısımları dolu. Millet aldı başını gidiyor, pek lüks yaşıyor herkes. Geçim kasveti çeken kişi sayısı çok az. Pek lüks yaşıyor bence herkes. Geçim külfeti çeken çok az kişi var kıyı da köşede. Oruçta fidyemizi verecek az kişi bulabildik. Çok şükür inşallah düzelecek.

Kendi memleketimiz ne yapacağız, nereye gideceğiz? Allah bayrağımızı başımızdan eksik etmesin. Ezanımızı dindirtmesin, bayrağımızı indirtmesin, vatanımızı böldürtmesin. Dış güçlerin şerrinden Allah korusun. Başımızdakileri de Allah şerrinden korusun. Ne yapalım başımızdakilere sahip çıkacağız.

Yaşar Doğan

“ZAMLARIN SEBEBİ KÜRESEL”

Yaşar Doğan (Mobilya ustası): Artırımların sebebi global. Global bir ekonomik darlık var. Ukrayna- Rusya savaşı, pandemiden kaynaklı…Bir de tabi dışardaki müdahaleler de var. Bunu Amerikan Lideri Biden da söyledi. Recep Tayyip Erdoğan’ı  yıkmak için artık darbelerden değil de bu türlü krizler yaratarak, muhalefeti destekleyerek yıkacağını açıkça beyan etti. İçimizde de gladyolar hala var.

Bu temel besinlerde rantçılar var. Toptan alıyorlar. Bunlar da zati medya da çıkıyor. Antalya’daki seracı 1 liradan domates verdim diyor, burada 40 lira…Biberi 2 liradan verdim diyor burada manavda 20-30 lira…Hükümet bu mevzuda ne yapabilir, bu da muamma biraz. Kanunlar çıkartması lazım.

Bunun önünü alabilmesi için milletin topyekün uğraş etmesi lazım.  Yani bunun hükümetle alakası yok, hükümet rüştünü ispat etmiş bir hükümet. Ne dediyse yapmış. Şu 100-150’i yıllık tarihi de âlâ okuyup, tahlil etmek lazım.

Piyasada darlık, pahalılık var tamam da maşına da artırım geliyor. Esnafsan sattığın esere de artırım yapıyorsun. Memurun da minimum ücretlinin de maaşı artıyor. Bir yandan alım gücü motamot devam ediyor. Bu kesinlikle süreksiz. Ülke refaha kavuşacak, ben o inançtayım. Vatandaş sabretsin ve görsün”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.