Alibeyköy Deresi’nde balık vefatları

Eyüpsultan’dan geçerek Haliç’e akan Alibeyköy Deresi’nde son günlerde görülen balık ve öbür canlı vefatları etraf sakinleri ortasında telaş yarattı. Etraftakilerin şikayeti üzerine derede inceleme başlatıldı . İSKİ grupları dereden numuneler aldı. Suyun PH kıymeti ölçülürken, dereden alınan numuneler laboratuvara götürüldü. Balık vefatlarına neyin yol açtığı numunelerin incelenmesi sonrasında ortaya çıkacak.

Alibeyköy Deresi’nde daha evvel benzeri mevt olayına rastlamadıklarını belirten Necati Memiş, “Dün sabah spor yaparken balıkların öldüğünü gördüm. Binlerce meyyit balık gördüm, fotoğraflarını çektim ve yetkililere attım. Buraya tahlil bulunması için yardımcı olun. Balıklar yıllardır canlıydı, ne oldu artık? Onlar da bir can taşıyor. Fabrika atığı olabilir diye çok üzüldüm” dedi.

Derenin temizlenmediğini tabir eden Adem Kaya, “Eskisi üzere dere ıslah çalışması yapılmıyor. Doğma büyüme buralıyım, meskenim karşıda. Evvelden dere sık sık temizlenirdi. Ne yapabiliriz? Buradan balık yenmez artık” diye konuştu.

Hanife Yılmaz ise “Bir ilaç dökülmüş buraya. Balıklar dün yüzüyordu, buraya ilaç mı attılar? Yazık günah” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.