Ankara’da okul bahçesindeki ‘böcek oteliyle’ canlıların ömrünü öğreniyorlar

Ankara’nın Pursaklar ilçesindeki Satı Öztürk İlkokulu’nda çocukların düşünsel, duygusal ve fizikî muhtaçlıklarını desteklemek gayesiyle kurulan tasarım ve maharet atölyelerinde çeşitli projeler yürütülüyor.

İlkokulda yürütülen projelerle ilgili bilgi veren Okul Müdürü Osman Kaya, okul içi ve dışında birçok hususta tasarım ve marifet atölyeleri bulunduğunu ve öğrencilerin bunlardan daha fazla faydalanması için çabaladıklarını söyledi.

Çocuklar kolay tarımı öğreniyor

AA’nın haberine nazaran; Kaya, öğrencilerin şahsen toprağı ekime hazırlama, tohum ekimi, fide dikimi ve sulama üzere ziraî faaliyetlerde bulunduğunu ve yetiştirdikleri eserlerin tohumlarının cet tohumu olmasına değer verdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Okul bahçemizde büsbütün mahallî imkanlarımızla 60 metrekarelik tarım atölyesi kurduk. Burada yaz ve kış bitkileri olmak üzere yılda iki kere ekim ve hasat yapmaktayız. Ekim ayında soğan, tere, roka, maydanoz, turp, havuç ve ıspanak üzere soğuğa güçlü kış bitkileri, nisan sonu prestijiyle da domates, biber, salatalık, fasulye ve çilek üzere yaz bitkileri yetiştirmekteyiz.”


Her sınıf kendi eserini yetiştiriyor

Tarım atölyesini 10 başka kısma ayırdıklarını ve bunları 3’üncü ve 4’üncü sınıflara tahsis ettiklerini anlatan Kaya, her sınıfın kendi eserini yetiştirdiğini ve öğrencilerin bu eserleri, beslenme saatlerinde öğretmenleriyle birlikte tükettiğini kaydetti.

Okuldaki öbür proje ve etkinliklere ait de bilgi veren Kaya, eskimiş sıraları yenilerken üzerlerine dokuz taş, mangala, dümen üzere zeka oyunları çizdiklerini, öğrencilerin boş vakit ile teneffüslerinde bu oyunları oynadığını aktardı.

Osman Kaya, ayrıyeten “Bilge Kapılar” projesiyle Türkiye’nin değerli kişi ve kentlerine ait bilgileri kapı üzerine işlediklerini, böylelikle öğrencilerin bunları kalıcı biçimde öğrenmelerini sağladıklarını söyledi.

“Böcek otelinde” doğal ömrü öğreniyorlar

Kaya, “Geleceğin Dünyasında Sürdürülebilir Çevre” projesi kapsamında okul bahçesinde, talaş, tahta ve taş üzere doğal gereçleri kullanarak öğrencilerle birlikte “böcek oteli” inşa ettiklerini, bununla, öğrencilerin, canlıların doğal ömür alanlarının değerini kavramasını amaçladıklarını da anlattı.

Okul kütüphanesini, öğrencilerin daha huzurlu ve sağlıklı bir ortamda kitap okuyabilmesi için farklı formda tasarladıklarını belirten Kaya, raflarda 5 bine yakın kitap bulunduğunu, öğrenci başına 6 kitap düştüğünü bildirdi.

Atölyeden çıkan eserler kullanılıyor

Öğrencilerin fitil ve plaka teknikleriyle vazo, kutu, pano ve şekerlik üzere eşya ve nesneler yaptığını anlatan Durna, çıkan eserlerin fırınlanıp sırlandıktan sonra okul içinde kullanıldığını tabir etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.