Avcılar Belediyesi ‘İklim Krizine Karşı Farkındalık İçin Bin-Koş-Yüz’ Etkinliği Düzenledi

Avcılar Belediyesi’nin ‘İklim Krizine Karşı Farkındalık İçin Bin-Koş-Yüz’ başlığıyla düzenlediği etkinlikte 300’den fazla doğasever önce pedal çevirdi, ardından koştu, son olarak ise yüzdü.

Avcılar Belediyesi öncülüğünde bu yıl ikincisi düzenlenen ve 40’a yakın çevre, doğa ve spor kuruluşunun destek verdiği “Bin-Koş-Yüz” etkinliği kapsamında 300’den fazla doğasever önce bisiklet turuna katıldı. Sabahın ilk saatlerinde Tahtakale Mahallesi Ispartakule mevkinde buluşan sürücüler, Avcılar’ın 10 mahallesini dolaşarak 25 kilometre pedal çevirdi.

Bisiklet sürücüleri ile birlikte Barış Manço Kültür Merkezi’nin önünde buluşan iklim koşucuları, iklim krizine dikkat çekmek için 5 kilometre koştu. Etkinliğin son kısmında ise açık denize açılan yüzücüler sıcaklığı 18 derece olan suda yüzerek Denizköşkler Plajı’ndan karaya çıktı.

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, etkinliğe ilişkin şunları söyledi:

“Dünyamız iklim krizine karşı alarm veriyor, bizler de Avcılar’da iklim krizine karşı yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Bunlardan bir tanesini de bugün gerçekleştiriyoruz. İstanbul’un birçok noktasından katılan sporcularla geleneksel Bin-Koş-Yüz etkinliğimizi gerçekleştirdik. İklim krizi dünyamızın meselesi. İklim krizine karşı duyarlı olacağız, doğa uyumlu çalışmalar yürüteceğiz. Doğaya zarar veren, iklim krizini tetikleyen yönetim anlayışına da dur diyeceğiz. Dünya’nın her tarafında dur diyeceğiz, çünkü dünyanın öbür ucundaki olumsuzluk Türkiye’mizi de etkiliyor. Bu sadece bölgesel bir mesele değil bu küresel bir mesele. Tüm dünyayı birlikte ilgilendiren bir mesele. Bu çerçevede bakıp mücadeleye devam edeceğiz. Avcılar karbon ayak izini nötrleştirmek için dünyada açık ara önde koşuyor. İşte bugün bu etkinlikte bunun gösterisi. 40’a yakın çevre, doğa ve spor kuruluşlarının desteğiyle ikincisini düzenlediğimizi etkinliklerimizde aramızda olan sivil toplum kuruluşlarına, sporcularımıza ve komşularımıza çok teşekkür ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir