Barajlar alarm veriyor: Su kaynakları kritik düzeyde

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün bilgilerine nazaran son 90 yılın en kurak devrini geçiren Manisa’da barajlardaki su düzeyleri düşerken, yeraltı suları daha derin düzeylere çekildi. Yeraltında suya 400 metre derinlikte ulaşılırken, birtakım barajlarda su düzeyi yüzde 10’ların altına düştü.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün bilgilerine nazaran son 90 yılın en kurak periyodunu yaşayan Manisa’da ilkbahar aylarında beklenen yağışlar olmayınca yeraltı suları daha derinlere, barajlardaki durumlar kritik düzeylere düştü. Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından 1945’te ziraî sulama emeliyle oluşturulan ve yıllık ortalama 150 milyon metreküp suyu Gediz Ovası’na veren Marmara Gölü, büsbütün kurudu.

Ege Bölgesi’nin Büyük Menderes’ten sonraki ikinci büyük akarsuyu Gediz Nehri’nin debisi de kuraklığın tesiriyle azaldı. Irmak yatağında debinin azalması nedeniyle oluşan adacıklar dikkati çekti. İçme suyu gereksiniminin yeraltı kaynaklarından sağlandığı Manisa’da kuraklığın tesiriyle yeraltı kaynakları da azaldı.

MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi(MASKİ) Genel Müdürü Burak Aslay, ilkbahar aylarında kentin çok az yağış aldığını ve bu nedenle bilhassa ziraî sulamada değerli yeri olan barajlarda suyun tükenme düzeyine geldiğini söz etti.

BARAJLARDAKİ DOLULUK ORANLARI ALARM VERİYOR

İklim değişikliği ve buna bağlı olarak global ısınmanın tüm Türkiye’de olduğu üzere Manisa’da da yağışların azalmasına ve sıcaklık düzeylerin yükselmesine sebep olduğunu söz eden MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay, açıklamasında şu tabirlere yer verdi:

“Meteoroloji Genel Müdürlüğünün datalarına nazaran son 90 yılın en kurak devrini geçirdik. Yağışlı gün sayısının azaldığı ülkemizde ve vilayetimizde baraj suları da tükenme noktasına geldi. Manisa vilayetimizdeki yerüstü su kaynaklarına baktığımızda doluluk oranları maalesef ki çok düşük durumda bulunuyor.

Gördes Barajı yüzde 5,1, Demirköprü Barajı yüzde 6,5’lik doluluk oranı ile neredeyse kuruma noktasına geldi.  Afşar Barajı yüzde 28,3, Sevişler Barajı ise yüzde 50,2 doluluk oranını ile alarm sinyalleri veriyor. Ülkemizin besin ambarı, tarım kenti Manisa’mızda son günlerde yaşadığımız anlık yağışların su kaynaklarımıza hiçbir yararı olmadı. Bilhassa ziraî sulamada büyük değer taşıyan barajlarımız kritik düzeyde.”

YETERLİ SUYA ARTIK ÇOK DERİNLERDE ULAŞILIYOR

Manisa genelinde 1,5 milyon bireye içme suyu temin etmek için 2 binden fazla sondaj açtıklarını lisana getiren Aslay, bilhassa içme suyuna ulaşmakta zorluk yaşamaya başladıklarını tabir etti.

MASKİ Genel Müdürü Aslay yaşanan ıstırapla ilgili son olarak şu cümlelere yer verdi:

“İdare olarak Manisa’mıza günlük 392 bin metreküp su veriyoruz. Vatandaşlarımıza içme suyu temini noktasında yeni sondajlar açmaya devam ediyoruz. Her geçen gün sondajlarımız kuruyor ya da yeraltı suları daha derinlere iniyor. 15-20 yıl evvel 50 metrelerde ulaştığımız suya bugün 350-400 metrelerde ulaşıyoruz.  Öncelikle hepimizin bilmesi gereken su kaynaklarımızın sınırsız olmadığıdır. Bu nedenle suyumuzu tasarruflu kullanmamızda yarar var.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.