Başbakan öldürülmüştü: Japon basınında Moon karartması

Japonya eski Başbakanı Şinzo Abe, partisinin adayının seçim kampanyasına dayanak için 8 Temmuz’da yaptığı bir mitinge silahlı akına uğrayarak hayatını yitirmişti. Abe’ye suikast düzenleyen eski asker Yamagami Tetsuya, suikastı annesinin fazla bağış yaparak iflas etmesine neden olan tarikatı Abe’nin de dayanak vermesi nedeniyle işlediğini söylemişti.

Türkiye’de yaşayan bir Japon olan Yosi Enomoto, Japon ana akım medyasında kelam konusu tarikatın isminin verilmediğini, lakin tarikat açıklama yaptıktan sonra Japonya’nın gündemine geldiğini tez etti.

Yoshi Enomoto, 2022 Japonya’nın Dünya Basın Özgürlüğü Endeksinde 71’nci sırada olmasına da dikkat çekti.

“SAKLAMASI BUNU HATIRLATTI”

Sosyal medyada Japonlara dair yanlış bilgileri esprili bir lisanla ti’ye almasıyla tanınan Yoshi Enomoto, Abe’nin öldürülmesinden sonra Japon medyasının aldığı tutumla ilgili çarpıcı tezlerde bulundu.

“Abe’yi öldüren hatalı, annesinin dini kümeye fazla para harcayıp iflas ettiği için ve Abe’nin onlarla alakası olduğu için nefret ettigini söylüyordu” diyen Yoshi, “Japon ana medyalar kümenin ismi vermiyordu lakin bugün Birleşme Kilisesi (Moon tarikatı) açıklama yaptı. Şu an Japonya’da gündemde” diyerek tartışmaların lakin tarikat açıklama yaptıktan sonra başladığına işaret etti.

“2022 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksinde Japonya 71. sırada. Siyasi göstergeye baksak 96. sırada” diyen Yoshi, “Ana akım medyaların dini kümenin ismini saklaması bana bunu hatırlattı” diye konuştu.

MOON TARİKATI NEDİR?

1954 yılında Kuzey Kore’den Güney Kore’ye kaçan rahip Sun Myung Moon tarafından kurulan Moon tarikatı, dünyada Moon liderliğinde dini bir idare kurulmasını hedefliyor. Tarikat ayrıyeten herkesin Korece konuşmasını hedeflemesiyle de dikkat çekiyor.

‘Birleşme Kilisesi’ olarak bilinen tarikat resmi olarak 1954 yılında Dünya Hristiyanlığının Birleşmesi için Kutsal Ruh Derneği ismi altında Güney Kore’nin Seul kentinde kuruldu.

ABD, Japonya, Çekoslavakya, Rusya, Japonya, Filipinler üzere dünyanın çok sayıda ülkesinde aktif faaliyet gösteren tarikat, dünya çapında milyonlarca üyeye sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.