Bayan sanatkarlar takviye bekliyor

Sanatın birleştirici gücüne inanan ve genç sanatkarların üretimini destekleme motivasyonuyla hareket eden Uygunluk İçin Sanat Derneği, genç bayan sanatkarlara yönelik değerli bir projeye imza attı…

Dernek, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’nun takviyesiyle ‘Genç Bayan Sanatkarların Mahallî Kültür Siyasetlerinin Gelişimine İştirakinin Teşvik Edilmesi’ başlıklı bir proje gerçekleştirdi. Proje kapsamında Erzurum, Van, Mardin, Diyarbakır, Mersin, Nevşehir ve Sivas olmak üzere 7 vilayetten genç bayan sanatkarların kültür siyasetlerine ait görüşlerini ortaya koymaları gayesiyle yapılan dijital ankete, 280 kişi katıldı. Araştırmadan dikkat çeken datalar ortaya çıktı.

EK İŞ YAPIYORLAR

Ankete iştirak sağlayanların kıymetli çoğunluğu aylık gelirinin minimum fiyatın altında olduğunu belirtirken, ayda 10 bin TL’nin üzerinde yarar sağlayanlar yüzde 3 düzeyinde. İştirakçilerin yüzde 23’ü tüm geçimini icra ettiği sanattan sağladığını beyan ederken, neredeyse yarısı ise ailelerinin geçimini sağladığını söyledi. Sanatla ilgilenmesine karşın geçimini farklı bir işle sağlayanların oranı ise yüzde 23. Geçimlerini, icra ettikleri sanat dışında farklı bir meslek yaparak sağladığını beyan eden iştirakçilere meslekleri sorulduğunda, yüzde 53 oranındaki çoğunluk eğitmenlik/öğretmenlik yaptığını söyledi. Yüzde 6 oranında iştirakçi ise geçimini editörlük yahut çevirmenlik yaparak sağladığını bildirdi.

Çoğunluğun daha evvel hibe takviyesi olan bir projede yer almadığını belirttiği araştırma raporunda, iştirakçilerin yaşadıkları kentte mahallî kültür siyasetleri hakkında çalışan sivil toplum insiyatifleri hakkında bilgisi de sonlu. İştirakçilerin yüzde 55’i ulusal çapta bir sanat etkinliğinde, bienalde, sanat şenliğinde eserinin/performansının yer almadığını söylerken, yüzde 45 oranında iştirakçi ise bu türlü bir aktiflikte yer aldığını bildirdi. Kamu kurum ve kuruluşlarının en büyük iki eksiğinin atölye yokluğu ve materyal yetersizliği olduğunu belirten iştirakçiler, kendilerini en yetersiz gördükleri iki alanı ise animasyon oluşturmak ve üç boyutlu üretim yapmak olarak açıkladı.

Düzgünlük İçin Sanat Derneği Lideri Selin Bozkurt

‘HEP YANLARINDAYIZ’

Bayanların sanat dünyasındaki yerinin ve kıymetinin çok büyük olduğunu düşündüklerini belirten Güzellik İçin Sanat Derneği Lideri Selin Bozkurt, “Dolayısıyla bayan sanatkarları ön plana çıkaracak biçimde geliştirdiğimiz bu proje ile genç bayan sanatkarların mahallî kültür siyasetlerinin oluşturulmasına iştiraklerinin teşvik edilmesi, bu hususta düzenlenecek araştırma ve eğitimlerle altyapılarının güçlendirilmesini amaçladık” dedi.

Bozkurt, kelamlarına şöyle devam etti: “Kısa müddette hayata geçirdiğimiz bu proje ile imkanı kısıtlı birçok genç bayan sanatçıyı kapsama alanımıza alarak, gelişimlerine nasıl daha fazla katkı sunabiliriz diye düşünmeye başladık. Bu araştırma sonucunda çıkan sonuçlara nazaran bir kıymetlendirme yapacağız ve genç bayan sanatkarların güçlendirilmesi bahislerinde daha fazla neler yapabileceğimizi gündemimize alacağız. Projemizi daha da geliştirmek için adımlar atacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.