Bitcoin Madencileri BTC Satmaya Başladı! Peki Neden?

Lider kripto para Bitcoin (BTC) madencileri, piyasadaki son fiyat düşüşü mali durumlarını baskı altına aldığından, açık piyasada varlıklarını satmaya başladılar. Detaylar için bizi okumaya devam ediniz…

Bitcoin madencileri BTC’lerini satıyor

Bitcoin madencisi Compass Mining tarafından hazırlanan bir rapor, ABD merkezli birkaç madencinin açık piyasada varlıklarını boşaltmaya başladığını gösteriyor. LUNA çöküşüyle derinleşen kripto piyasasındaki son gelişmeler eşiğinde Bitcoin fiyatlarındaki düşüşle birleştiğinde, madenciler madencilikte artan zorluklarla da uğraşıyorlar. Bu durum da BTC madencilerinin karlılığını ciddi ölçüde azaltıyor.

Bitinfo’dan gelen veriler, Bitcoin madenciliği karlılığının 2020’nin ortasından bu yana en düşük seviyesine gerilediğini ve Bitcoin fiyatlarının benzer düşük seviyelerde gezindiğini gösteriyor.

Madenciler neden Bitcoin’i boşaltıyor?

Coinmetrics verilerine atıfta bulunan Compass Mining, borsalara madenci akışlarının Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştığını söylüyor. Satış, Mart ayında bir miktar rahatlamadan önce, önümüzdeki ay BTC fiyatlarında büyük bir düşüşten önce gelmişti.

Kanadalı madenci Cathedra, tokeni satan en son madenci oldu. Son kazanç raporunda madenci, Mayıs ayında toplam 8,8 milyon dolarlık hasılat için 235 tokeni (neredeyse tüm varlıklarını) sattığını açıkladı. Şirket, satışların amacının fiyatlardaki ek düşüşlerden ‘kendini izole etmek’ olduğunu söylüyor. Şu anda yaklaşık 3,7 token tutuyor.

Compass Mining analisti Mitch Klee, madenci satışlarıyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yapıyor:

Madenciler, açık piyasaya hodl’d Bitcoin satmaya başlayabilir. En azından fiyattaki son büyük düşüşten sonra acıyı hissediyorlar. Bunu aşağı doğru bir zorluk ayarıyla birleştirince (madencilerin kapandığını gösteriyor) madenciler karlılıkta bir duvara çarpıyor gibi görünüyor.

Bitcoin için görünürde bir iyileşme yok!

Bitcoin şimdi son zamanlardaki bir rahatlama rallisini sildiğinde, duyarlılık büyük ölçüde kripto piyasasına doğru kayıyor. Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere token, yaklaşık bir aydır 30.000 doları aşmak için mücadele etti.

Yakın tarihli bir rapor, piyasaların bir dip bulmuş olabileceğini öne sürse de, toparlanmada da büyük zorluklarla karşılaşacaklar. Bununla birlikte bazı analistler, Federal Rezerv tarafından politika sıkılaştırması, artan enflasyon ve Rusya-Ukrayna savaşı ile Bitcoin’in önceki zirvelere dik bir tırmanışla karşı karşıya kalmasını da muhtemel görüyor.

Yine de analistlere göre, lider altcoin Ethereum’un bu yıl bir Proff of Stake (PoS) konsensüs modeline geçmesiyle, BTC öncekine benzer şekilde bir madenci akını görebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.