BM Genel Sekreteri Guterres’den Rusya ve Litvanya’ya davet

BM Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric, New York’taki BM Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, Guterres’in, Rusya ve Litvanya ortasında Kaliningrad’a ulaşım konusunda yaşanan gerginliği “endişeyle takip ettiği”, tarafların bu gerginliği “diyalog yoluyla ve memleketler arası hukuka uygun olarak” ele almaları gerektiği istikametindeki görüşlerini aktardı.

Dujarric, “Daha fazla tırmanışa ait gördüğümüz, ihtarlar da dahil olmak üzere bu gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu önemli bir tasa hususudur. Gerginliği artıracak her türlü açıklama ve aksiyondan de kaçınılması gerekiyor.” dedi.

Litvanya, AB’nin yaptırım listesinde olan birtakım malların toprakları üzerinden Kaliningrad’a transit geçişini yasaklamış, Rusya Güvenlik Kurulu Sekreteri Nikolai Patrushev, Rusya’nın Litvanya’nın getirdiği yasağa mümkün olan en kısa müddette cevap vereceğini söylemişti.

Rusya ile Kaliningrad bölgesi ortasındaki tek demir yolu Litvanya topraklarından geçiyor.

Kaliningrad, Rusya’ya kara teması olmayan, Litvanya ile Polonya ortasında ve Baltık Denizi kıyısında yer alan Rus toprağı.

 

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.