Borsa İstanbul’daki düşüş, küçük yatırımcıyı vurdu

Yurttaş, AKP’nin iktisat kurmaylarına güvenmenin bedelini bir kere daha birikimleriyle ödüyor. Enflasyona karşı yatırımlarını korumak isteyen yurttaş, bu sefer de borsada hayal kırıklığı yaşıyor. Banka paylarıyla süratli yaşanan ralli, yeniden banka paylarında ağır satışla sona erdi. Kaybeden ise borsaya son giren küçük yatırımcı oldu. Borsa İstanbul dün de 3.649 düzeyinden 3.446 düzeyine geriledi.

Borsa İstanbul’da yaklaşık bir aydır kamu bankaları başta olmak üzere bilhassa bankacılık endekslerinde büyük yükselişler yaşandı. Borsa İstanbul’da üst üste günlerce satıcısız kapanan BİST Banka endeksindeki artış piyasada kuşkuyla takip edilirken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, borsayı överek gelirini korumak isteyen yurttaşı borsaya yönlendirdi. Lakin ekonomistlere nazaran borsadaki yükselme ekonomik temellere dayanmıyordu. Spekülatif bir izlenim edindiklerini belirten ekonomistler, borsada görünmez bir el olarak Varlık Fonu’nu işaret ederken küçük yatırımcıyı uyarmıştı. Gazetemizde de yer alan ihtar haberinin sonraki günü borsa düşüşe geçti. Dün bankacılık paylarında ağır olarak yaşanan düşüşü durdurmak için sabah saatlerinde Vakıfbank ile başlayarak Akbank, Albaraka Türk, Yapı Kredi, Garanti BBVA üzere büyük bankalar için kayıpları durduran devre kesici sistemi devreye alındı.

ÖNLEMDE GEÇ KALINDI

Ekonomist Ali Ağaoğlu, düşüşün aracı kurumların risklerini azaltmak için teminat tedbiri almaları nedeniyle yaşandığını belirtti ve şu yorumu yaptı:

“Piyasada faiz uyumsuzluğu herkesin malumu. Yüzde 80 enflasyona rağmen bankalarda yüzde 17-20 faiz olunca herkes yatırım için öbür alanlara yöneldi. Çok parası olanlar konut aldı, konut fiyatları çok arttı. Münasebetiyle hem parası olan büyükler hem de küçükler borsaya yöneldi. Borsa son haftalarda çok süratli bir yükseliş yaşayınca da birden teğe aracı kurumların riski arttı. Aracı kurumlar kendilerini korumak için teminat fiyatlarını artırdılar ve piyasa sarsıldı diyebiliriz. Aracı kurumlar bu teminat tedbirini geç aldı. Daha erken alınsaydı piyasalar bu türlü olmayabilirdi. Borsada yabancı satıcı kalmadığı içinde bir dengelenme olamadı. Oynaklık sürecek.”

Borsanın istikametinin nasıl olacağı şimdi bilinmiyor. Analistler, dengelenme sürecinin izleneceğini belirtirken yatırımcıların temkinli olması ihtarını da tekrar ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.