Bu Altcoin Projesinde Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı! İşte Yaşananlar

ABD dolarına dayalı büyük stablecoin olan USDT’nin arkasındaki Tether’in altına dayalı altcoin projesinde, güvenlik açığı ortaya çıktı. Bu gelişme, bir güvenlik firması tarafından yakın zamanda fark edildi. İşte detaylar…

Altcoin projesi için güvenlik açığı alarmı

Ünlü bir kripto para güvenlik firması olan BlockSec, kısa bir süre önce Tether Gold (XAUt) akıllı sözleşmesinde önemli bir güvenlik açığı ortaya çıkardı. Bu açık, saldırganların XAUt tokenlerini yetkilendirme olmaksızın belirli bir adrese transfer etmelerine olanak tanıma potansiyeline sahipti. BlockSec, dahili analiz yoluyla sorunu tespit ettikten hemen sonra, durumu derhal Tether Gold ekibine bildirdi. Güvenlik ihlali o zamandan beri çözüldü ve yamalandı.

Güvenlik açığı, yetkili kullanıcıların XAUt tokenlerini adresler arasında aktarmasını kolaylaştırmayı amaçlayan Tether Gold sözleşmesinin transferFrom işlevinde bulunuyordu. Ancak BlockSec, bu işlevin herhangi biri tarafından manipüle edilebileceğini ve tokenların token sahibi tarafından tanımlanan güvenilir bir alıcı adresine yetkisiz bir şekilde aktarılabileceğini keşfetti.

Güvenlik açığı tokenların saldırganın hesabına doğrudan çalınmasına izin vermedi. Ancak XAUt likidite havuzlarındaki token fiyatlarını yasadışı kazançlar için manipüle etme potansiyelini ortaya çıkardı. BlockSec, güvenlik açığının giderilmesinin, herhangi bir transfer gerçekleştirmeden önce gönderenin yetkisini doğrulamak için bir “require” ifadesinin uygulanmasını içeren basit bir süreç olduğunu vurguladı.

Tether Gold (XAUt) nedir?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Tether Gold (XAUt), fiziksel altın ile desteklenmek üzere tasarlanmış bir kripto para birimidir. Tanınmış bir kripto para şirketi olan Tether tarafından çıkarılmaktadır. Her bir XAUt tokeninin, belirlenmiş bir kasada saklanan bir ons altının mülkiyetini temsil ettiği söyleniyor. Tether Gold, Blockchain teknolojisinin avantajlarını altının istikrarı ve içsel değeri ile birleştirerek kullanıcılara somut bir altın rezervi ile desteklendiği iddia edilen kripto varlık sağlamayı amaçlamaktadır. Genellikle bir portföy çeşitlendirmesi, piyasa volatilitesine karşı korunma ve fiziksel depolamanın zorlukları olmadan altın sahibi olmanın avantajlarına erişme aracı olarak kullanılır.

 Tether, altın rezervlerinin dolaşımdaki token sayısıyla eşleştiğinden emin olmak için düzenli denetimler yaptığını iddia ediyor. Zira Tether, XAUt tokenlerinin altın desteğiyle ilgili olarak şeffaflık sağlamayı taahhüt etti. Şirket, altın rezervlerinin denetimini yapan saygın üçüncü taraf firmaların raporlarını yayınlıyor. Bu raporlar, token sahiplerine altta yatan altının gerçekliği ve varlığı konusunda güvence sağlamayı amaçlıyor.

Ayrıca Tether Gold, yatırımcıların fiziksel altın sahipliğine veya depolamasına gerek kalmadan altın piyasasına erişmeleri için bir araç sağlar. Desteklenen kripto para borsalarında kolayca alınıp satılabilen altın sahipliğinin dijital bir temsilini sunar. Bu erişilebilirlik, yatırımcıların portföylerini çeşitlendirmelerini ve potansiyel olarak piyasa volatilitesine karşı korunmalarını sağlar. Tether Gold (XAUt) bir ERC-20 tokenıdır, yani Ethereum Blockchain’inde çalışır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir