Çarpıcı Babacan açıklaması: “Altılı ittifak seçime kadar götüremez”

DEVA Partisi Başkanı Ali Babacan’ın, partisinin 2023 seçimlerine kendi adıyla katılacağını açıklamasının ardından 6’lı muhalefetteki ilk büyük kriz patlak verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, dünkü grup toplantısında, “Bütün yol arkadaşlarımıza sesleniyorum. Ya bana katılın ya da şimdi şu anda yolumdan çekilin. Açık ve net söylüyorum” açıklaması, krizin fitilini ateşledi.

Haber7’ye konuşan uzmanlar, 6’lı ittifakın 2023 seçimlerini göremeyeceği görüşünde.

“İTTİFAKIN KENDİ İÇİNDE BİR KAOS SÖZ KONUSU”

Gazeteci Nedim Şener, Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı için kendi adaylığını dayatmasının diğer parti başkanlarını rahatsız ettiğini söyledi. Babacan’ın açıklamasının da buna bir tepki olarak ortaya çıktığını söyleyen Şener, şu ifadeleri kullandı:

İttifak üyelerinin her gün dolaylı veya doğrudan birbirlerine söz söylediğini belirten Şener, Babacan’ın açıklamasına ilişkin, “Bu tek başına bir çatlak da ifade etmez ama zaten çatlak olan bir masanın taktiklerinden bir tanesi,” dedi.

“SİYASET VEYA PROJE YOK, AMAÇ SADECE ERDOĞAN’DAN KURTULMAK”

Millet İttifakı’nın nefret siyaseti ürettiğinin altını çizen Şener, “Amaç sadece Erdoğan’dan kurtulmak olduğundan dolayı, siyaset, alternatif politikalar, ilkeler vs hepsi bir tarafa atılmış durumda. O yüzden seçime isterse bir gün kala açıklasalar, nasıl olsa nefretle dolmuş olan kitle ona oy verecek” diye konuştu.


“KİMİ AÇIKLARLARSA AÇIKLASINLAR HDP’YE İHTİYAÇLARI VAR”

Muhalefetin cumhurbaşkanı adayı çalışmalarına da değinin Şener, şöyle devam etti:

“YARIN TEZKERE OLDUĞUNDA CHP NE DİYECEK?”

Millet İttifakı’nın ne ekonomi ne de terör alanında proje üretmediğini söyleyen Şener, “İktidara nasıl geldikleri önemli. Kimin kontrolünde gireceksiniz? Siz HDP’nin şantajıyla girerseniz insanlar sorar; PKK’yla nasıl mücadele edeceksiniz. Diyelim ki bir tezkere oldu, CHP buna hayır oyu mu verecek? Yarın iktidar oldular diyelim, CHP ne yapacak? Hayır oyu verecek. İşte ülkeyi iyi mi kötü mü yönetecekler gelecekte ne olacağı olmayacağı bu tür tutumlara bağlı” açıklamasında bulundu.

EMİN PAZARCI: 6’LI İTTİFAK SONUNA KADAR GÖTÜREMEZ

Gazeteci Emin Pazarcı da 6’lı ittifakın sonuna kadar götüremeyeceği görüşünde. Pazarcı, “Nitekim Sayın Cumhurbaşkanı da altılı masanın 2023’ü göremeyeceğini söylemişti” dedi.

DEVA Partisinin tek başına seçime girmesinin bir anlam ifade etmeyeceğinin altını çizen Pazarcı, “O açıdan böyle bir çıkış yaptı ama önümüzdeki günlerde nereye evrilir onu bilmiyorum. Yeni bir ittifak için ön alma çalışması mıdır? Yeni bir operasyon mudur? Bunları zaman gösterecek” açıklamasını yaptı.


“BABACAN YA HARAKİRİ YAPTI, YA DA BAŞKA BİR PLANIN PARÇASI”

Babacan’ın kararına ilişkin farklı bir noktaya daha dikkat çeken Pazarcı, “Sayın Babacan ya çok ciddi bir harakiri yaptı, kendi kendini yok etti. Ya da başka bir planın parçası. Çünkü tek başına seçime girmesi halinde kendi dahil olmak üzere hiçbir kimsenin DEVA Partisinden parlamentoda yer alması mümkün değil. O açıdan böyle bir yanlış yapar mı acaba diye düşünüyorum. Partisi dağılır böyle bir yanlış yaparsa. Çünkü orada milletvekilliğini bekleyenler var” diye konuştu.

“ERDOĞAN DÜŞMANLIĞI ÜZERİNDEN, BELLİ BİR ADAY ÜZERİNE ANLAŞACAKLAR”

Babacan’ın bu manevrasıyla ittifakın dışına çıktığını söylemenin zor olduğunu belirten Pazarcı, şöyle devam etti:

“İMKANSIZ OLANI BAŞARMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Seçimde 6 siyasi partinin bir araya geleceğini ve dışarıdan HDP’nin bu ittifaka intizam vermeye çalışacağını ifade eden Pazarcı, 

KAYNAK: HABER7 | ÖZEL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.