Dikkat! Bu alışkanlıklar cildinizi erken yaşlandırıyor

Bazı uygulamaların cilde ziyan verdiğini, gözenekleri tıkadığını ve cildin erken yaşlanmasına sebep olduğunu tabir eden Ahmet Akın, birebir vakitte çok şeker tüketiminin de cilde büyük ziyanı olduğunu söyledi.

Akın, “Yaptığımız araştırmalarda şeker tüketimi cildin erken yaşlanmasına neden olmakta ve cildin yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır. Şeker gereksiniminin daha çok meyvelerden ve doğal besinlerden karşılanması ise cilt yaşlanmasını geciktirmektedir.

Bunun yanında sıcak su ya da buhar uygulamaları da cildinize en fazla ziyan veren alışkanlıkların başında geliyor. Sıcak su kullanarak cildinizi temizliyorsanız cildinizde gözeneklerin genişlemesine, ciltte tahriş ve kızarıklıklara sebep olabilirsiniz” dedi. 

“FAST FOOD, CİLDİNİZE ÖNEMLİ MANADA ZİYAN VERECEK İÇERİKLERLE DOLUDUR”

Cildin sıhhati için fast food tüketilmemesi gerektiğinin altını çizen Akın, “Fast food, cildinize önemli manada ziyan verecek içeriklerle doludur. Bunlar ortasında trans yağlar, doymuş yağlar, besin boyaları, kimyasallar, tuz ve şeker vardır. Bunları tükettiğinizde akne, kırışıklık ve cilt kuruluğu üzere sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu da cildinizin erken yaşlanmasına neden olacaktır” diye konuştu. 

“SİVİLCENİZİ SIKMAYIN”

Yurttaşlara ihtarlarda bulunan Akın, şöyle devam etti: 

Sivilceleri sıkmak o bölgede bulunan enfeksiyonun yayılmasına ve cilt lekelerine yol açabilir. Bu durumun önüne geçmek için sivilcelerinizi sıkmak yerine uygun bir bakım ya da bir uzman teklifiyle tedavi prosedürü uygulamak çok daha düzgün olacaktır.

Cildinizin nem istikrarını sağlayıp, akabinde çok fazla ovalamadan nazik ve çok tanecik barındırmayan peelingleri kullanarak cildi meyyit derilerden arındırmak daha hakikat olabilir. Şayet cildiniz kuruysa ve pullanıyorsa, asla peeling yapmamalısınız” 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.