Düşmanı kör eden VURAL EH envantere girdi!

İçerisinde bulunduğumuz 21. yüzyılda savaş tarihi adeta baştan yazılıyor. Bir ordunun envanterinde yer alan tank, tüfek, uçak ve gemilerin yalnızca savaşta başarılı olması değil, aynı zamanda hayatta kalabilmesi için 3. bir göz olan gelişmiş radar sistemlerine ihtiyacı var. Fakat sizin elinizde VURAL EH benzeri sistemler varsa düşmanın gözünü kör edebilirsiniz. Peki KORAL ve VURAL bunu nasıl yapıyor?

Türkiye’de kaç adet Bayraktar TB2 olduğu belli oldu!

Savunma Sanayii Başkanı duyurdu: VURAL EH, TSK’ya teslim edildi!

KORAL EH (mobil elektronik harp sistemi-radar) 2016 yılında TSK envanterine girdi. Yıllar içerisinde de Suriye’de yapılan Bahar Kalkanı Harekatı başta olmak üzere pek çok operasyonda yer aldı. Yerli imkanlarla üretilen bu aracın asıl amacı ise düşman radarlarını kör etmek, aldatmak ve şaşırtmak.

8×8 taktik araç üzerine inşa edilen KORAL, 2 ana sistemden oluşuyor. KORAL ED olarak adlandırılan Elektronik Destek Sistemi, düşman unsurların radar yayınlarını takip ediyor ve ardından frekans değerini tespit ediyor.

Daha sonra ise KORAL ET yani Elektronik Taarruz sistemi devreye girip bu radar sinyallerini bozmak için karşı yayın yapıyor. Bunun sonucunda düşman unsurların hem haberleşmesi hem de 3. göz olarak tabir edilen radar sistemleri kör oluyor. Dolayısıyla radarda sizin askerlerinizi, deniz, kara ve hava araçlarınızı göremediği için bir diğer anlamda ordunuza görünmez bir kalkan oluşturabiliyorsunuz.

Şimdi ise KORAL’ın kardeşi olan ve 6×6 bir araç üzerine inşa edilen VURAL EH envantere girdi. Bu yeni sistemin başlıca özellikleri ise şu şekilde:

Yüksek hedef tespit oranıOtomatik tehdit tespiti Yüksek tepki hızıYüksek parametre doğruluğuGeniş frekans ve yön kapsamıCW yayın ortamında çalışmaKayıt ve analiz yeteneğiÇoklu sistem desteğiYüksek modüler yapıÇoklu hedefe taarruzAldatma ve karıştırma yeteneğiYüksek Çıkış Gücü

#VURAL tam kapasite ile ordumuzun hizmetinde!

Milli yazılım ve donanıma sahip, radar elektronik taarruz yetenekleri ile donattığımız, günümüz muharebe sahasının en modern ve etkin elektronik harp sistemlerinden olan VURAL’ın son partisini TSK’ya teslim [email protected] pic.twitter.com/V2fYGE0gEK

— Ismail Demir (@IsmailDemirSSB) May 1, 2022

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

VURAL tam kapasite ile ordumuzun hizmetinde! Milli yazılım ve donanıma sahip, radar elektronik taarruz yetenekleri ile donattığımız, günümüz muharebe sahasının en modern ve etkin elektronik harp sistemlerinden olan VURAL’ın son partisini TSK’ya teslim ettik.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.