Efsanevi Nazi hazinesi bulunuyor! 4 tonluk metal kutu heyecana neden oldu

Yerin yaklaşık 3 metre altında bulunan kutunun 1.5 metre uzunluğunda ve 50 cm çapında olduğu düşünülüyor. Keşif, Polonya’nın güneyinde bulunan Minkowskie köyündeki 18. yüzyıldan kalma bir sarayda, terk edilmiş bir konservatuarın coğrafik radar taraması kullanılarak yapıldı.

Hitler’in SS’leri tarafından genelev olarak kullanılan sarayda geçen yıl Mayıs ayında başlayan hafriyatta, toprakta 10 ton altının yanı sıra öteki pahalı eşyaların da ortaya çıkarılması bekleniyor. Hazine, İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına gerçek SS subayı Heinrich Himmler’in Dördüncü Reich’ı kurma buyruğu üstüne çalınmıştı. Hazinenin Polonya’nın Wrocław şehrindeyken kaybolan ‘Breslau Altını’nı içerdiği düşünülüyor. O vakitler bir Alman kenti olan Breslau, Hitler’in Üçüncü Reich’ının en zenginlerinden biriydi.

KIZIL ORDU YAĞMASINDAN KAÇIRDILAR

Fakat Kızıl Ordu’nun yaklaşan gelişi, Almanların tonlarca altın ve kıymetli eşyayı saklaması gerektiği manasına geliyordu. Efsaneye nazaran, hazine polis karakolunun binasında toplandı ve sandıklara dolduruldu. Daha sonra bir SS muhafızı nezaretinde Breslau’dan Polonya’daki bugünkü Jelenia Góra’ya ve akabinde Sudeten dağlarına nakledildi. Lakin yola çıktıktan kısa bir müddet sonra izini kaybettirdi ve o vakitten beri bu altınların akıbeti meçhul.

Hazinenin ayrıyeten bölgede yaşayan ve ilerleyen Kızıl Ordu’nun yağmalamasını önlemek için mallarını SS’lere teslim eden varlıklı Almanların özel koleksiyonlarındaki mücevher ve kıymetli eşyaları da içerdiği düşünülüyor. Aramaya öncülük eden Silesian Bridge Foundation’dan Roman Furmaniak, son aramadaki jeo-radar okumalarının ‘anomaliler’ ortaya çıkardığını söyleyerek şöyle devam etti: “Yaptığımız birinci tatbikatta doğal olmayan bükülmeler görüldü. İkinci bir sonda yaptık ve öbür tarafta da tıpkı sonucu aldık. Üçüncü bir sonda bir objeye çarptı. Haller ve renkler anormallikler, öteki bir deyişle yere insan müdahalesi gösteriyor. Metalin yeryüzüne nazaran farklı bir yoğunluğu var ve bu da taramalarda daha koyu bir renk olarak gösteriliyor.”

NAZİ SUBAYININ HAZİNE MEKTUBU

Hazinenin pozisyonu bâtın dokümanlar, bir SS subayının günlüğü ve hazine avcılarının 1000 yıl öncesine ilişkin bâtın bir locaya mensup subayların torunlarından aldıkları bir haritayla ortaya çıktı. Dokümanlar ortasında üst seviye bir SS subayının sarayda çalışan ve daha sonra sevgilisi olan bayanlardan birine yazdığı bir mektup da var. Subay mektubunda “Sevgili Inge’m, Rab’ın müsaadesiyle misyonumu yerine getireceğim. Birtakım nakiller başarılı oldu. Kalan 48 ağır Reichsbank sandığı ve tüm aile sandıklarını burada sana emanet ediyorum. Onların nerede olduğunu yalnızca sen biliyorsun. İlah yardımcınız olsun, bana yardımcı olun ve vazifemi tamamlayın.”

Günlük ise hazinenin Fransa’daki koleksiyonlardan çalındığına inanılan milletlerarası değere sahip 47 sanat yapıtı içerdiğini açıklıyor. Görünüşe nazaran ganimet Botticelli, Rubens, Cezanne, Carravagio, Monet, Dürer, Rafael ve Rembrandt’ın yapıtlarını içeriyor. Başka kıymetli eşyaların da kentteki varlıklı beşerler tarafından yerel Nazi polisine saklanmak üzere verilen altın sikkeler, madalyalar, mücevherleri kapsadığı söyleniyor.

BUBİ TUZAĞI KORKUSU

Silezya Köprüsü Vakfı artık kutuyu yüzeye çıkarmak için müsaade bekliyor. Vakıf, saklama yerine SS subayları tarafından bubi tuzağı döşenmiş olabileceğini söylediğinden, ordudan da müsaade alınması gerekiyor. Saraydaki bir öbür hazinenin de, Hitler’in ırk teorilerine ispat bulmak gayesiyle dünyanın dört bir yanından kutsal eşyaları toplayan Himmler tarafından bir ortaya getirildiği düşünülüyor. Minkowskie’deki saray, binayı 10 yıllığına kiralayan Vakfın elinde bulunan günlüğün kurşun kalemle yazılmış sayfalarında tanımlanan Aşağı Silezya’daki 11 alanın birincisi. Furmaniak geçen yıl “Daha fazlasını bulmayı umduğumuz öteki 10 bölgede hafriyata başlamak için hazırlıklar yapıyoruz. Her yerde hazine avcısı olarak tanımlanıyoruz lakin kendimiz için hiçbir şey istemiyoruz” dedi. Quedlinburg Locası’nın ve münasebetiyle vakfın hedefi, bu hazineyi dünya mirası ismine ve İkinci Dünya Savaşı’nın kefareti olarak hak sahiplerine teslim etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.