Facebook yapay zekayla fikirleri deşifre edip sözlere dökecek

Sosyal medya platformu Facebook, yeni buluşuyla “zihin okumanıza” ve fikirleri sözlere dökmenize müsaade verecek.

Facebook’un ana şirketi Meta tarafından geliştirilen yeni bir yapay zeka buluşu, insanların başındaki sözleri deşifre etmeyi mümkün kıldı.

Daily Star’ın haberine nazaran, geliştirilen yapay zeka, insanların başlarındaki sözleri %73’e varan doğrulukla kestirim edebiliyor.

Meta’nın Fransa ünitesindeki araştırmacılar, 53 lisanda 56.000 saatlik konuşma kaydından oluşan bir AI lisan modeli oluşturdu.

169 gönüllüden beyinleri taranırken Alice Mükemmeller Diyarında üzere klasiklerden kıssalar ve cümleler dinlemeleri istendi. AI, beyin sinyallerini ölçerek, kişinin kıssadan ne duyduğunu deşifre edebildi.

Bu halde, gönüllülerin beyinleri yapay zeka ile kayıt ortasında bir aracı misyonu görerek Meta’ya üç saniyeden daha az beyin verisi üzerindeki kanıyı anlamak için güçlü bir araç sağladı. Hakikat yanıt çoklukla AI’ın “ilk 10 tahmininde” idi.

KULLANILAMAYACAK KADAR PAHALI

Yeni prosedür kulağa inanılmaz gelse de, bununla bir arada, son derece kıymetli bir teknik olduğu için makinenin pratik kullanımı neredeyse yok ve bu da onu klinik kullanımlar için “işe yaramaz” olarak isimlendiriyor.

Dublin Trinity College’dan bilgisayar bilimcisi Giovanni Di Liberto, Science News’e, “Bununla ne yapabiliriz? Hiçbir şey. Katiyen hiçbir şey” diyerek inançsızlığını belirtti.

Diğer bir sorun ise, yapay zekanın sadece sonlu bir lisan verisi örneği üzerinde eğitilmiş olması ve bunun da genel kullanım için çok güç hale gelmesidir. Bunun nedeni, lisanın sonsuz olması ve birçok farklı formda kullanılabilmesidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.