FETÖ/ PDY haberlerine erişim mahzuru: Devlet yayın organları da listede

Hakimler ve Savcılar Heyeti (HSK), beş Cumhuriyet savcısını FETÖ/PDY ilişkileri sebebiyle meslekten ihraç etti.

İhraç edilen eski savcıların isimleri, 16 Mart 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı.

Resmi Gazete’de yayınlanan ihraç kararlarına ait haber; Anadolu Ajansı, TRT Haber, CNN Türk, Cumhuriyet, HaberGlobal, NTV, A Haber’in internet sitesi ve ANKA Haber Ajansı ile birlikte 257 adet internet haber sitesinde yayınlandı.

HSK kararı ile mesleğinden ihraç edilen isimlerden biri, Ankara Nallıhan Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurdu. Savcı, “haberlerin gurur ve haysiyetini zedelediğini, iş ve toplumsal hayatında her an erişilebilen özel hayata ait incitici ve örseleyici içeriklerden ötürü olumsuz tarafta etkilendiği, yapılan haberler gerçek haber olup olmadığının bağımsız olarak unutulma hakkı kapsamında kıymetlendirilmesi gereken haberler olduğu” münasebetleriyle haberlerin yayından çıkarılmasını ve erişimin engellenmesini talep etti.

Nallıhan Sulh Ceza Hakimliği, 2 Haziran 2022 tarihinde verdiği kararda “basın özgürlüğü kapsamında bulunduğu, tenkit ve haber hudutlarını aşacak hamiyette bulunmadığı” gerekçesiyle, savcının erişimin engellenmesi talebini reddetti.

Savcı, 10 Haziran 2022 tarihinde karara itiraz etti. Evrak, Ankara Batı 2. Sulh Ceza Hakimliği’ne geldi. Hakimlik, savcının itirazını kabul etti, 257 internet sitesinde yer alan ilgili habere erişimin engellenmesine karar verdi.

Hakimlik, itirazın kabulü ve erişimin engellenmesi kararını şu münasebete dayandırdı:

Her ne kadar başvuran hakkında FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü ile iltisak ve irtibatının bulunduğundan HSK Genel Kurulu’nun kararı ile ihraç edildiğinden ötürü haber yapılmış olsa da itiraz eden hakkındaki meslekten çıkarma kararının 12 Mayıs 2022 tarihli kararı ile kaldırılması ve misyonuna iadesine karar verildiğinden daha evvelki duruma ait olan yapılan haberlerin gerçeklik ve yenilik bedelini yitirdiği, münasebetiyle yapılan haberlerin kişilik haklarını zedeler mahiyette olduğunun anlaşılması karşısında itirazın kabulü…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.