Filistin İdaresi Başsavcılığı: Ebu Akile, cinayet kastıyla öldürüldü

Filistin İdaresi Başsavcılığı, El Cezire televizyonunun Filistinli muhabiri Hoş Ebu Akile’nin İsrail ordusu tarafından “cinayet kastıyla” öldürüldüğünü bildirdi. Başsavcılık, 11 Mayıs günü sabah saatlerinde işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin kentinde Ebu Akile’nin öldürülmesine ait yürütülen soruşturmayla ilgili yazılı açıklama yaptı.

İsrail ordusunun Ebu Akile’yi “cinayet kastıyla öldürdüğü” belirtilen açıklamada, “olay yeri ve yakınındaki ağaçta yapılan tahkikat sonucunda, Ebu Akile’nin bulunduğu bölgeye gerçek ateş edildiğinin tespit edildiği” kaydedildi. Açıklamada, “Ebu Akile’ye en yakın İsrail timi 150 metre uzaktaydı. Vurulduğunda üzerinde basın yeleği ve esirgeyici kaskı vardı.” tabirlerine yer verildi. İsrail güçlerinin Ebu Akile’yi vurduktan sonra ateş açmaya devam ettiği bilgisine yer verilen açıklamada, bu durumun Ebu Akile’ye müdahale edilmesini engellediği aktarıldı.

BMGK’DEN KINAMA

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu (BMGK), Ebu Akile’nin öldürülmesini kınayarak, derhal kapsamlı, şeffaf, adil ve tarafsız bir soruşturma yapılması davetinde bulundu. BM Güvenlik Kurulu, yaptığı açıklamada İsrail askerlerinin başından vurarak öldürdüğü Ebu Akile’nin ailesine ve yakınlarına başsağlığı diledi.

Ebu Akile’nin öldürülmesini ve Filistinli başka bir gazetecinin yaralanmasını kınayan BM Güvenlik Kurulu, Ebu Akile’nin öldürülmesine ait derhal kapsamlı, şeffaf, adil ve tarafsız bir soruşturma yapılması daveti yaptı. Kurul, gazetecilerin siviller üzere korunması gerektiğini vurguladı.

Katar merkezli Al Jazeera televizyonunun tecrübeli saha muhabiri Sevecen Ebu Akile (51), 11 Mayıs’ta İsrail güçlerinin Batı Şeria’da bulunan Cenin’deki mülteci kampına düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü. Ebu Akile’nin yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı. Misyonunu yaptığı sırada ve üzerinde “basın” yazılı çelik yelek giydiği halde Ebu Akile’nin İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak öldürülmesi reaksiyonlara neden olmuştu. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.