Finlandiya halkı pazar günü sandığa gidiyor: Marin’in koltuğu tehlikede, anketler sonucu öngöremiyor

T24 Dışş Haberler

Dünyanın en genç Başbakanı olduktan 4 sene sonra Sanna Marin, pazar günü Finlandiya’da sonucu öngörülemeyen seçimde koltuğunu korumaya çalışacak. Anketler ve uzman değerlendirmeleri, üç ana partinin de seçimi kazanma ihtimali olduğunu gösteriyor. 

Finlandiya’da siyasi partiler, meclisteki 200 sandalye için yarışacak.

Şimdi 37 yaşında olan Marin, Sosyal Demokrat Parti liderliğini ve Başbakanlığı devraldıktan sonra Covid pandemisinde ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra NATO’ya katılım sürecinde Finlandiya’ya liderlik etti. Finlandiya’nın katılım protokolleri, tüm NATO üyesi ülkelerinin ulusal meclisleri tarafından onaylandı.

Marin, Başbakanlığı sırasında özel hayatıyla da sıkça gündeme geldi. Bazı kişiler özel hayatının sadece Marin’i ilgilendirdiğini savunurken, bazıları da liderin gençlere kötü örnek teşkil ettiğini öne sürdü.

The Guardian’ın aktardığına göre yaklaştığı belirtilen resesyon ve yüksek enflasyonun ardından aşırı sağcıların Marin’i aşırı borç almak ve kamu harcamalarını düşürememekle suçlamasıyla Sosyal Demokratlar, anketlerde iki rakibinin az farkla gerisine düştü. 

Kamu yayıncısı Yle yaptığı ankete göre muhafazakar Ulusal Koalisyon Partisi yüzde 19.8, milliyetçi Gerçek Finler Partisi yüzde 19.5 ve Marin’in Sosyal Demokratları yüzde 18.7 oy alıyor. Anketin yanılma payının yüzde 2 olduğu belirtildi. Oy oranlarının bu kadar yakın olması, üç partinin de birinci parti olabileceğine işaret etti.

The Guardian’a konuşan Helsinki Üniversitesi’nden Siyaset tarihçisi Jenni Karimäki, “Bu noktada pazar günü ilk üçün hangi sırada olacağını kimse bilemiyor” dedi. 

Karimäki, partilerde çekilen fotoğrafları tartışma konusu olsa da Marin’in hala en popüler lider olduğunu ifade etti.

Anketlere göre iktidar partisinin birinci çıkma ihtimali olsa da, Sosyal Demokratlar liderliğindeki mevcut beş partili hükümet, büyük olasılıkla bir kez daha kurulamayacak.

Öne çıkan siyasi partiler ve eğilimleri

Finlandiya’da Başbakan Marin liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti, iktidardaki merkez sol partisi konumunda. Parti, Avrupa yanlısı politikalarıyla ön plana çıkıyor.

Riikka Purra liderliğindeki aşırı sağcı popülist hareket Gerçek Finler Partisi, göçmen karşıtlığıyla ön plana çıkıyor. Sosyal medya ve özellikle aktif TikTok uygulaması kullanımıyla genç seçmenler arasında popüler hale gelen siyasi parti, ırkçı söylemlerle suçlanıyor.

Petteri Orpo’nun başında olduğu sağcı ve muhafazakar Ulusal Koalisyon Partisi, şimdiye kadar hiçbir dönemde kadın lidere sahip olmamış tek ana akım Finlandiya partisi olarak dikkati çekiyor.

Finlandiya Maliye Bakanı Annika Saarikko liderliğindeki Merkez Parti’nin ekonomi ve tarım konusundaki vaatleri ön plana çıkıyor. Partinin en büyük destekçilerinin de kırsal kesimden olduğu ifade ediliyor.

“Finlandiya’nın Yeşilleri” olarak bilinen Yeşil Birliği, seçmenlerinin büyük bölümünü sosyal demokratlara kaptırmakla eleştiriliyor. Partinin lideri Maria Ohisalo, 2019-2021 yıllarında içişleri bakanı olarak görev yapsa da iz bırakan bir icraatı olmadığı için eleştiriliyor.

Mevcut hükümette eğitim bakanı olan Li Andersson liderliğindeki Sol İttifak’ın bu seçimde oylarını artırması bekleniyor.

Finlandiya’da ana akımda yer alan bu partilerin yanı sıra feminizmi destekleyen bir parti, hayvan hakları partisi ve çok sayıda yeni küçük parti de seçime katılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir