Global piyasalar ABD’nin enflasyon bilgilerine odaklandı

Dünya genelindeki ağır data gündemi, bugün ABD ve Almanya’da açıklanacak enflasyon bilgileriyle başlıyor.

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) bu ay gerilemeye başlaması ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek aydan itibaren para siyaseti adımlarını daha küçük boyutlarda atması için alan tanıması beklenirken, bilgilerdeki mümkün sürprizlerin piyasalarda oynaklığı artıracağı öngörülüyor.

Dün, New York Fed’in açıkladığı raporda Amerikalı tüketicilerin kısa ve orta vadeli enflasyon beklentilerinin ağustosta gerilemeye devam ettiği bildirildi.

Bankanın ağustos Tüketici Beklentileri Anketi’nin sonuçlarına nazaran, gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli medyan enflasyon beklentisi ağustosta yüzde 5,7 ile Ekim 2021’den bu yana, gelecek 3 yıllık süreci kapsayan orta vadeli enflasyon beklentisi de yüzde 2,8 ile yaklaşık 2 yılın en düşük düzeyine geriledi.

Enflasyon beklentilerine ait olumlu haber akışı Fed’in şahin duruşunu yumuşatacağına ait beklentileri güçlendirirken, riskli varlıklara olan talebi artırdı.

Para piyasalarında Fed’in gelecek hafta yapacağı toplantıda yüzde 88 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı fiyatlanırken, ekim toplantısı için beklentiler 25 baz puanda ağırlaşıyor.

Tahvil piyasalarında enflasyon bilgileri öncesi yatay bir seyir öne çıkarken, dolar endeksi dün düşüş eğilimini üst üste dördüncü süreç gününe taşıdı.

Dolar endeksindeki gevşeme emtia fiyatlarının yükselmesinde tesirli oldu. Dün, Brent petrolün varil fiyatı yüzde 2,2 artışla 93,8 dolara ve bakırın libresi yüzde 0,9 kıymet yararıyla 3,64 dolara çıktı.

Söz konusu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 1,06, Nasdaq endeksi yüzde 1,27 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,71 yükseldi. New York borsasında endeks vadeli süreç kontratları yeni güne de hudutlu yükselişle başladı.

Avrupa tarafında, gözler ağır bilgi gündemine çevrilirken, makroekonomik datalarda iktisadın genel durumunun ne istikamette ilerlediğine ait ipuçları aranacak.

Halihazırda güç krizi ve rekor düzeydeki enflasyonla gayret eden bölgede, güç krizinin genel üretim sistemini olumsuz etkilemesi ve maliyetleri daha da artırmasından kaygı ediliyor.

Geçen hafta tarihte birinci defa 75 baz puanlık faiz artışına giden Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), gelecek toplantıda da birebir büyüklükte bir adım atmasına ise kesin gözüyle bakılıyor.

Öte yandan, geçen hafta son 20 yılın en düşüğüne gerileyen avro/dolar paritesi güçlenmeye devam ediyor. Dün, günü yüzde 0,7 artışla 1,0122’den tamamlayan parite, yeni günde de yüzde 0,2 artışla 1,0140 düzeyinde bulunuyor.

Dün, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,66, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 2,40, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,95 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 2,33 kıymet kazandı. Avrupa’da, endeks vadeli süreç kontratları yeni güne düşüşle başladı.

Asya borsalarında bugün Çin, Güney Kore ve Hong Kong borsaları tatilden dönerken, risk iştahının hudutlu kaldığı dikkati çekiyor.

Çin’de devam eden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle kısıtlayıcı tedbirler alınmaya devam ederken, ekonomik aktiviteye yönelik telaşlar güçleniyor.

Öte yandan, ABD’nin Çin’e yarı iletken çip ihracatına ait yeni tedbirler alacağı konusundaki haber akışı da risk iştahını olumsuz etkiliyor.

İki günlük tatilden dönen Güney Kore borsasında ise 3 Şubat’tan bu yana kaydedilen en güçlü yükseliş öne çıkıyor.

Bu gelişmelerle, kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,2, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 2,6 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,3 paha kazandı.

Yurt içinde, dün BIST 100 endeksi yüzde 3,63 artışla 3.649,21 puana yükselerek kapanış rekoru kırarken, gördüğü en yüksek seviyeyi de 3.650,07’ye taşıdı.

Bugün gözler açıklanacak sanayi üretimi bilgilerine çevrilirken, takvim tesirinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise temmuzda bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 6,8 artmasını bekliyor.

Dolar/TL dün yüzde 0,1 azalışla 18,2253’ten kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,2310 düzeyinde süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde ayrıyeten perakende satışlar, yurt dışında Almanya’da TÜFE ve ZEW beklenti endeksleri, İngiltere’de işsizlik ile ABD’de enflasyon bilgilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.700 ve 3.720 düzeylerinin direnç, 3.600 ve 3.550 puanın takviye pozisyonunda olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.