Gölcük tersanesindeki usulsüzlük savları Meclis’e taşındı

Arifiye’deki Tank Palet Fabrikası’nın BMC- Katar iştirakine devredilmesinin akabinde artık de Ulusal Savunma Bakanlığı’na bağlı Gölcük Tersane Komutanlığı bünyesindeki işlerin usulsüzce özel dala verildiği argüman edildi.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’a, “Gölcük Tersane Komutanlığı sorumluluğundaki işlerin yüzde kaçı özel dala verilmektedir? Tersanede çalışan emekçi ve memurların kendi istekleri dışında özel iş yerlerinde çalıştırıldığı tezleri hakikat mudur? Gölcük Tersanesi’nde neler oluyor?” diye sordu.

“SIRA GÖLCÜK TERSANESİNDE Mİ?”

Harp gemilerinin inşası, bakımı ve tamiratı yanında denizaltı imalinin da gerçekleştirildiği ve 4 bin 200 çalışanın bulunduğu sanayi kuruluşlarından Gölcük Tersane Komutanlığı’nda tersane işlerinin usülsüzce özel bölüme verildiği argümanları Meclis gündemine taşındı. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Gölcük Tersane Komutanlığı’nda yaşanan usulsüzlük argümanlarını Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’a sordu. Çakırözer, “Bize ulaşan savlara nazaran, Gölcük Tersanesi’nde yöntemsiz işler yapılıyor. Tersanenin kendi imkanları ile gerçekleştirebileceği birçok iş birtakım özel şirketlere veriliyor. Hatta bu şirketlerin kimileri bu işleri direkt tersane içinde yapıyor. Mesela tersanede bir boya imalat fabrikası olmasına karşın dışarıdan boya alımı yapıldığı ve eldeki boyaların da çürümeye terkedildiği tez ediliyor. Kamunun ziyana uğramasına neden olan bu usulsüzlük savları hakkında kamuoyuna şeffaf bilgi verilmeli” dedi.

“GÖLCÜK TERSANESİ’NDE NELER OLUYOR?”

Arifiye’deki TSK’ya bağlı Tank Palet Fabrikası’nın AKP’ye yakın iş insanı Ethem Sancak aracılığıyla BMC-Katar iştirakine verilmesiyle devletin yüzmilyonlarca dolar ziyana uğratıldığını anımsatan Çakırözer, “Gölcük Tersanesi’nde neler oluyor? Yoksa artık de Gölcük’teki pahabiçilmez askeri tersanemiz birilerine ‘peşkeş’ çekilecek? Bu işin sonu stratejik askeri varlıklarımızın başında gelen Gölcük Tersanesi’nin özelleştirilmesi mi olacak? Cumhuriyet Halk Partisi olarak Tank Palet Fabrikası’nda olduğu üzere yeni bir peşkes faciasının yaşanmaması için hususun takipçisi olacağız” sözlerini kullandı.

“23 MÜRACAAT SONRASI CİMER YASAĞI”

Gölcük Tersanesi’nde çalışan askeri ve sivil 4 bin 200 çalışanın çalışma yöntemlerine ait de CİMER’e 23 sefer müracaatta bulunulduğunu gündeme getiren Çakırözer, “Tersane işçisinin resmi görevlendirmeyle dışarıda özel şirketlerde çalıştırıldığı, işçinin çalışmadığı halde fazla mesai aldığı, çalışanların siyasi görüşü nedeniyle baskı, ayrımcılık ve mobinge maruz kaldığı üzere kabul edilemez argümanları var. Ve bu tezlere ait tam 23 kere CİMER başvurusu yapılmış. Akabinde tersane çalışanlarının amirlerinden müsaade almadan CİMER başvurusu yapası yasaklanmış. Ulusal Savunma Bakanlığı bir an evvel Gölcük Tersanesi’nde çalışma huzurunu bozan bu tezlerin üzerine gitmeli. İhmaller ortaya çıkarılarak kamuoyu aydınlatılmalı, sorumluluğu bulunanlar ortaya çıkarılmalı ve cezalandırmalıdır” açıklamalarında bulundu.

“PERSONEL RESMİ GÖREVLENDİRMEYLE ÖZEL FİRMAYA”

Çakırözer Bakan Akar’ın yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde şu sorulara karşılık istedi:

* Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda çalışan kamu vazifelileri ve çalışanlar üzerinde istekleri dışında meslek dışı çalıştırma ve dış vazifeye gönderme süreci yapılmakta mıdır? Bu tarafta yapılmış şikayet var mıdır? Var ise, bunlar hakkında süreç yapılmış mıdır?

* Yurtdışında kurslara görevlendirilen işçinin harcırahlarının bir kısmının amirleri tarafından istendiği tezleri hakkında rastgele bir soruşturma açılmış mıdır? Yurtdışı kurslara gönderilen çalışanın yüzde kaçı kurslarda öğrendiği işler ile ilgili görevlendirilmekte, yüzde kaçı bu misyonlar dışında çalıştırılmaktadır?

* Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda çalışan çalışanların resmi misyon buyruğu çıkarılarak dışarıda öbür bir özel firmada çalıştırıldıkları tezi hakikat mudur? Bu mevzuda açılmış bir soruşturma var mıdır? Bu türlü bir görevlendirme varsa, bu görevlendirme kimler tarafından yapılmıştır? Görevlendirmeyi yapanlar hakkında hangi süreç yapılmıştır?

PROJELER VAKTİNDE TAMAMLANMIYOR

* Çalışanlara siyasi görüşü nedeniyle baskı yapıldığı, sıhhat nedeniyle müsaadeli çalışanların meskenlerinde denetime gidilerek mobing uygulandığı, personellere ceza niteliğinde tersane dışı görevlendirmeler yapıldığı argümanları yanlışsız mudur? Bu uygulamalar nedeniyle istifa eden personeller var mıdır? Bu bahiste rastgele bir şikayet ya da ihbar gelmiş midir? Geldiyse, süreç yapılmış mıdır?

* Tersanede yaşanan usulsüzlükler, baskı ve mobing sonrasında 23 kere CİMER başvurusu yapıldığı tezleri gerçek mudur? 23 müracaat sonrasında tersane çalışanlarının CİMER müracaatları yasaklanmış mıdır? Müracaatların ‘amir izni’ sonrasında yapılabileceği tarafında çalışana ihtarda bulunulmuş mudur?

* Gölcük Tersanesinde bir denizaltı projesi kaç yılda tamamlanmaktadır? Almanya’da proje üretimi için gerçekleştirilen mühletin Türkiye’de 4 katına müddette yapıldığı tezleri gerçek mudur? Bunun münasebeti nedir? Bu proje için kullanılması gereken materyallerin ambarlarda çürümeye bırakıldığı yanlışsız mudur? Bu mevzuda açılan bir soruşturma var mıdır?

TERSANE SORUMLULUĞUNDAKİ İŞLER ÖZEL SEKTÖRE

* Gölcük Tersane Komutanlığı sorumluluğundaki işlerin yüzde kaçı özel bölüme verilmektedir? Bu özel şirketlerin hangileri tersane içinde, hangileri dışarıdan hizmet vermektedir? Bu işlerin tersanenin kendi imkanları ve kendi çalışanlarıyla yapılıp yapılamayacağı konusunda bir fizibilite çalışması yapılmış mıdır?

* Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda boya imalat fabrikası olmasına karşın dışarıdan boya satın alındığı ve alınan boyaların depolarda bekletilip bozulunca çöpe atıldığı ve kamu ziyanına sebep olunduğu tezleri hakikat mudur? Bu hususta bir şikayet gelmiş midir, soruşturma açılmış mıdır?

GİZLİ NİYET ÖZELLEŞTİRMEK Mİ?

* Denizaltı Projesi’nin de ortalarında bulunduğu kimi işlerde işçinin mesai dışı çalışma yapmadan fazla mesai fiyatı aldığı argümanları yanlışsız mudur? Bu hususta yapılmış şikayet var mıdır? Varsa soruşturma açılmış mıdır?

* Gölcük Tersanesinin özelleştirilmesi gündemde midir?

* Tersane Komutanlığı’nda Plan Keşif Dizayn Baş Mühendisliği vazifesi takımına mühendislik vasfı taşımayan isimlerin atandığı hakikat mudur? Bu atama işçi atama unsurlarına uygun mudur? Komutanlık bünyesinde mühendis olmadığı için mi bu atama yapılmıştır? Atama neye nazaran yapılmıştır?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.