Günlük Hayatınızda Saç Köklerinize Zarar Vererek İncelmesine Sebep Olan Alışkanlıklar

Dermatoloji uzmanlarına göre günde 100-200 arası saç teli kaybetmek yaygın bir durumdur. Saçlarınızın normalden fazla döküldüğünü ve inceldiğini fark ediyorsanız sadece genetik nedenlere bağlı olmayabilir. Saçınıza yaptığınız bazı yanlış davranışlar saçınızın dökülmesine ve incelmesine neden olabiliyor. Günlük olarak belki farkında bile olmadan yaptığınız alışkanlıklardan vazgeçerek saçlarınızı eski sağlığına kavuşturmanız mümkün. Gelin hep birlikte saçlarınıza yaptığınız yanlış alışkanlıklarınızdan vazgeçebilmeniz adına bu uygulamaların neler olduğuna bakalım.

1. Beslenme alışkanlıklarınız saçınızın sağlığını büyük ölçüde etkiliyor.

Yeterli kalori almadığınız zaman dilimlerinde vücudunuz tüm enerjinizi temel işlevlere yönlendirecektir. Bu nedenle saç ve saç deriniz olması gereken düzende olmayacaktır. Özellikle diyet yapıyorsanız aç kalmamaya özen göstermeniz gerekli. Aç kaldığınızda vücudunuz saç büyümesini engelleyebiliyor.

2. Güneşin UV ışınları saçınızın elastikiyetini ve gücünü azaltıyor.

Çok fazla UV ışınlarına maruz kalan saç telleri zayıflar, incelir, kırılır ve bunların sonucunda dökülürler. Güneşe çıkarken korunmak için şapkalar kullanabilir ve aynı zamanda  güneş ışınlarına karşı filtreye sahip saç bakım ürünleri kullanabilirsiniz.

3. Gergin ve sıkı saç modelleri hem saç derisine hem de saç tellerine zarar veriyor.

Saçlarınızı sıkıca bağlamak, kökün yakınındaki saç köklerine sürekli ve ciddi bir gerilim uyguluyor. Saçlarınızı folikülden dışarı itip incelmeye neden olurken bazen yara izlerine dahi neden olabiliyor. Bu nedenle saçlarınızı açık kullanabilir veya daha gevşek modeller yapabilirsiniz.

4. Saçlarınızı yeterince yıkamazsanız saç derinizde kir, ürün artıkları ve yağlanma oluşacaktır.

Saç derinizde biriken kir, ürün artıkları ve yağlar saç köklerinizi tıkayacaktır. Böylece saçınızın uzaması güçleşecek zamanla saçlarınızda incelme görülecek ve dökülmeler başlayacaktır. Saç sağlığınız için saçlarınızı yeterli düzeyde yıkamanızı tavsiye ediyoruz.

5. Saçlarınızı düzenli aralıklarla kestirmemeniz de saç sağlığınızı etkiliyor.

Saçlarınızı düzenli aralıklarla kestirmeniz saç sağlığınızı olumlu yönde etkilemektedir. Uzama sürenizi hızlandırır ve saç incelmesinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Düzenli saç kesimi sayesinde kuru, kırılgan, sağlıksız saç uçlarından kurtulabilirsiniz.

6. Sıcak su saç tellerini gerer ve kurutur. Bu nedenle sıcak su ile duş almanız önerilmiyor.

Saç derinizde bulunan doğal yağ olan sebum sıcak su kullanımda yok oluyor. Bu nedenle saçlarınız kuruyor, kırılıyor, kopuyor ve dökülmeye hazır hale geliyor. Aynı zamanda sıcak su kullanımı mikrop ve bakteri popülasyonunu arttırabiliyor. Tüm bu nedenlerden dolayı saç sağlığınız için saçınızı ılık su ile yıkamanız doğru olacaktır.

7. Saç derinizi kaşımak, saç köklerinize zarar verecektir.

Saç derisindeki kaşıntı hissi, bir çok nedene bağlı gerçekleşebilmektedir. Saç diplerinin ve yeni büyümeye başlayan saç tellerinin zarar görmesine engel olabilmek için kaşıma isteğinden uzaklaşmanızda fayda var.

8. Saçlarınız ile çok fazla oynamak zamanla kırılmalara ve dökülmelere neden olacaktır.

Saçlarınız ile sürekli temas halinde olmak zamanla saçlarınızı yıpratacaktır. Saçınıza zarar vererek ter, kir ve yağları taşımanıza neden olacaktır. Aynı zamanda saçlarınızı çekerek foliküllerinin zayıflamasına neden olabilirsiniz. Bu nedenlerle saçlarınız ile sürekli temas halinde olmamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

9. Saç kurutma makineleri, maşalar ve düzleştiriciler gibi saça doğrudan ısı veren şekillendiricilerden uzak durmanız gerekiyor.

Yüksek ısı, yağları ve proteinleri saçınızdan ve koruyucu kütikülünden uzaklaştırarak nem dengesini bozmaya neden olmaktadır. Dolayısıyla saçınızda kırılmalar ve kopmalar meydana gelmektedir. Saç şekillendirici aletlerinden uzak durmanız ciddi önem taşımaktadır.

10. Saçlarınız ıslakken en zayıf durumda olduğunu unutmayın. Bu nedenle saçlarınızı çekiştirmek doğru olmayacaktır.

Saçlarınız ıslakken, sürtünmeye en yaktın olduğu anlardan biridir. Duşta saçlarınızı taramamalı ve havlunuza sıkıca sarmamalısınız. Unutmayın ki saçlarınız ıslakken çok narin oluyor ve kırılmaya yatkın oluyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir