Haftalık global maymun çiçeği hadiseleri yüzde 20 arttı

Dünya Sıhhat Örgütü, maymun çiçeği virüsünde son bir haftada yaklaşık 7 bin 500 yeni hadisenin görüldüğünü, toplam hadise sayısının 36 bin 412’ye yükseldiğini açıkladı.

DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre merkezindeki basın toplantısında yaptığı açıklamada, maymun çiçeği salgınına dair son gelişmeleri kıymetlendirdi.

Ghebreyesus, yıl başından bu yana 93 ülkede maymun çiçeği olaylarının görüldüğünü aktararak 16 Ağustos prestijiyle toplam olay sayısının 36 bin 412 olarak kaydedildiğini ve virüs nedeniyle 12 kişinin ömrünü yitirdiğini tabir etti.

Haftalık bazda olayların en çok son bir haftada görüldüğüne dikkati çeken Ghebreyesus, son 7 günde yaklaşık 7 bin 500 yeni olayın belirlendiğini ve haftalık hadise sayılarının yüzde 20 arttığını vurguladı.

Ghebreyesus, maymun çiçeğine karşı mevcut çiçek aşılarının tesirli olabileceğini lakin aşı tedarikleri ve tesirlilik oranlarına dair dataların çok hudutlu olduğunu tabir etti.

COVİD-19 VEFATLARINDA YÜZDE 35 ARTIŞ

Öte yandan Ghebreyesus, Covid-19 salgınının da tasa verici olmayı sürdürdüğünü belirterek, son bir haftada dünyada 15 bine yakın Covid-19 kaynaklı can kaybının yaşandığını ve ölümlerin bir evvelki haftaya nazaran yüzde 35 arttığını kaydetti.

Artan Covid-19 kaynaklı can kayıplarının kabul edilemez olduğunu söyleyen Ghebreyesus, “Biz bu salgından yorulduk lakin virüs bizden yorulmadı.” diye konuştu.

Ghebreyesus, son haftalardaki Covid-19 artışlarına BA.5 alt varyantlarının yol açtığı bilgisini paylaşarak, virüsün evriminin daha âlâ takip edilebilmesi için ülkelere “test ve genom sıralaması kapasitelerini azaltmama” davetinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.