İran’dan Arap Birliği’ne reaksiyon: İsrail’in, Filistinlilere karşı işlediği kabahatlere odaklanın

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, yaptığı yazılı açıklamada, 6 Eylül’de Kahire’de düzenlenen Arap Birliği dışişleri bakanları 158. olağan toplantısının sonuç bildirisinde yer alan İran‘a yönelik tabirleri kınadı.

Nasır Kenani, İran’ı kimi Arap ülkelerinin iç işlerine müdahale etmekle suçlayan Arap Birliği ülkelerine reaksiyon göstererek, “Bu çeşit açıklamalar, kelam konusu ülkelerin bölgesel gelişmeleri tam olarak kavrayamadığını ve Batı Asya bölgesindeki gerçekleri görmezden geldiğini gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kenani, Arap Birliği ülkelerinin “İran’a karşı bu çeşit kıymetsiz suçlamalar yapmak yerine İsrail’in mazlum Filistinlilere karşı işlediği cürümlere odaklanmaları” gerektiğini tabir ederek, komşu ülkeler ortasında yanlış anlamaların diplomatik kanallar aracılığıyla çözülmesini istediklerini belirtti.

Kenani, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İran’ın egemenlik savında bulunduğu Basra Körfezi‘ndeki adalara ait bildiride yer alan sözleri de reddettiklerini kaydetti.

NE OLMUŞTU?

Kahire’de 6 Eylül Salı günü Arap Birliğinin dışişleri bakanları seviyesinde gerçekleştirilen 158. olağan toplantısı sonrasında yayımlanan sonuç bildirisinde, Tahran idaresi “Yemen’e ve öbür Arap ülkelerinin işlerine müdahale etmekle” suçlanmıştı. Bildiride, İran’ın nükleer programıyla ilgili 2015’te imzalanan nükleer muahedenin tarafları ortasında yapılan müzakerelere iştirak ve İran’ın füze programının da bu görüşmelere dahil edilmesi davetinde bulunulmuştu.

Bildiride ayrıyeten, Hürmüz Boğazı’na yakınlığı ve bölgedeki petrol potansiyeli sebebiyle stratejik pozisyonda yer alan Büyük Tunb, Küçük Tunb ve Ebu Musa Adası’nda BAE’nin egemenlik tezi söz edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.