İsrail’de 100’ü aşkın yedek asker daha hükümetin yargı düzenlemesine karşı boykota katıldı

İsrail Hava Kuvvetlerine bağlı 100’den fazla yedek askerin, Binyamin Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesini protesto amacıyla başlatılan boykota katıldığı belirtildi.

Haaretz gazetesinin haberine göre, boykota katılan 100’ü aşkın yedek asker, Hava Kuvvetlerinin operasyonel karargahında kontrol, komuta, planlama ve istihbarat gibi önemli roller üstleniyor.

Hükümetin yargı düzenlemesini protesto eden yedek askerler, rutin ve acil olmayan askeri hizmetler için raporlamayı bırakacaklarını duyurdu.

Emekli olarak gönüllü askeri hizmetlerine devam eden eski uçuş personeli olan ve boykota katılan askerler arasında albay ve tuğgeneral rütbesi taşıyan çok sayıda üst düzey subay da bulunuyor.

Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı düzenlemesine karşı çıkan yedek askerlerin kurduğu “Silah Arkadaşları” isimli grup 21 Mart’ta bir basın toplantısı düzenlemişti.

Grubun kurucularından Yarbay Ron Sharf, iktidarın yasaları Meclisten geçirmesi durumunda yedek askerlerin orduda hizmet etmeyi reddedeceğini beyan eden bir dilekçe için imza toplayacaklarını ve “on binlerce yedek askerin” buna katılmasını beklediklerini açıklamıştı.

Yargı düzenlemesinin hükümete “sınırsız güç vereceğini ve İsrail’i bir diktatörlüğe çevireceğini” belirterek Savunma Bakanı Yaov Gallant’a yasamayı durdurma çağrısı yapan Sharf, “Ordu gözünüzün önünde parçalanıyor ve siz 11 haftadır buna sessiz kalıyorsunuz. Çıkıp bu yasalar lehinde oy kullanmayacağınızı söyleyin, en azından bunu yapın.” ifadelerini kullanmıştı.

İsrail ordusunda görevli 236 yedek insansız hava aracı (İHA) operatörü yine 21 Mart’ta, hükümetin yargı düzenlemesine ilişkin yasaları Meclisten geçirmesi durumda askeri görevlerine devam etmeyeceklerini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir