John Bolton’dan darbe itirafı: Öteki ülkelerde planlamalara yardımcı oldum

Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ABD eski Lideri Donald Trump vaktinde misyon yapmıştı.

Bolton birebir vakitte Türkiye’ye demokrasi getireceğine dair sloganlarıyla bilinen, G.W.Bush’un kardeşi Jeb Bush’un da olduğu ‘Türk Demokrasi Projesi’ isimli derneğin kurucularından.

Bolton artık de CNN televizyonunun, 6 Ocak Kongre baskınına ait özel yayınında yaşadığı tartışma esnasında yaptığı itirafıyla gündeme geldi.

Darbe ile suçlandı

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın seçim sonuçlarını kabul etmeyip 6 Ocak’ta darbe yapmaya kalkışıp kalkışmadığı konusunda CNN sunucusu Jake Tapper ile Bolton arasında tartışma yaşandı.

Bolton, 6 Ocak olaylarının “dikkatlice planlanmış bir darbe” olarak nitelenmesine yönelik, Trump’ın bu türlü çalışmadığını, bir fikirden diğer bir fikre kolay atladığını söyledi.

“Başka ülkelerde darbe planlamalarına yardımcı olmuş biri olarak..”

Tapper’ın “Darbe yapmak için son derece zeki olmaya gerek yok.” diye karşılık vermesi üzerine Bolton, şu sözleri kullandı:

“Burada değil de öbür ülkelerde darbe planlamalarına yardımcı olmuş biri olarak buna katılmıyorum. Bu çok çalışma gerektirir. Onun yaptığı bu değildi. Bir fikirden öbür bir fikre atlıyordu. Sonuç itibariyle o, bu isyancıların Kongreye girmesinin önünü açtı lakin anayasayı ortadan kaldırmak için değil.”

”Türkiye’de alarma geçmenin vakti geldi”

Bolton kurucusu olduğu ‘Türk Demokrasi Projesi’ derneğini desteklediğini belirterek Türkiye hakkında provokatif açıklamalarda bulunmuştu.

Bolton resmi hesabından yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı maksat alarak “Türkiye’de alarma geçmenin vakti geldi. Bir vakitler emniyetli NATO müttefiki artık demokrasiye sırtını dönüyor ve Rusya’yı kucaklıyor. Projeye katılmaktan mutluyum.” sözlerini kullanmıştı.

”Demokratik bir Türkiye şart”

Türkiye’de demokrasinin tehlike altında olduğunu söyleyen Bolton, ”Güvenliğimiz için demokratik bir Türkiye kaide, fakat Türk özgürlüğü ve hürriyeti yok oluyor. Türkiye’nin otoriter önderi özgürlük yanlısı sesleri susturmaya kararlı.’ açıklamasını yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.