Kadıköy Belediyesi’ndeki rüşvet skandalında ayrıntılar ortaya çıktı: İşte örgüt şeması!

Kontrollerle yıldırılan ve şebeke üyelerinin baskısıyla rüşvet vermek zorunda kalan birtakım şahısların; verilen banka hesaplarına yaptıkları para transferlerinde açıklama kısımlarına; “Zehir, zıkkım olsun” ve “Hakkımı helal etmiyorum” yazdırdıkları argüman edildi. 

İstanbul Emniyeti Mali Cürümlerle Çaba Şube Müdürlüğü Yolsuzluk Ofis Amirliği Polisleri tarafından Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Cürümleri Soruşturma Ofisi’nin koordinesinde Kadıköy Belediyesi’ne yönelik düzenlenen “Rüşvet” operasyonuyla ilgili yeni detaylara ulaşıldı.

Örgütlü bir formda “Rüşvet Almak, Rüşvet Vermek, Rüşvete Aracılık Etmek ve Resmi Dokümanda Sahtecilik” hatalarına karışan 224 kişinin hakkında gözaltı kararı verilmesinin akabinde; İstanbul’da, İzmir’de, Adana’da, Kocaeli’nde ve Şırnak’ta çok sayıda adrese operasyon düzenlendi. 48’i Kadıköy Belediyesi’nde misyonlu Zabıta Memuru, 6’sı ise Belediye Mühendisi olan şüphelilerden 194’ü yakalanarak gözaltına alındı.

KADIKÖY BELEDİYESİ’NDEKİ “RÜŞVET ÇARKI” DİNLEMEDE

Sabah Gazetesi’nin ulaştığı bilgilere nazaran; “Rüşvet” operasyonunda şüphelilerin çalışma sistemleri de İstanbul Emniyeti tarafından ortaya çıkarıldı. Savlara ve İstanbul Polisi’nin tespitlerine nazaran; Rüşvet Çarkı’nı yöneten şebekenin 54 üyesinin Kadıköy Belediyesi’nde vazifeli olduğu, 48’inin Zabıta Memuru, 6’sının ise Belediye Mühendisi olduğu tespit edildi.

Argümana nazaran şebeke üyeleri şöyle çalıştı:

Zabıta Komiserleri; rüşvet alacakları maksat esnafa ve inşaat firmalarının yetkililerine gitti ve eksikleri ile açıklarını tespit ettikten sonra irtibat numaralarını vererek “Bir düşüncen olursa beni arayabilirsin” dedi.

Tıpkı gün akşam saatlerinde Zabıta Memurları; açıkları bulunan ve tespit edilen kelam konusu iş yerlerine kontrol mazeretiyle gitti. Gündüz irtibat numaralarını bırakan Zabıta Memurları’nı arayan esnaflar “Tamam biz arkadaşlara söylüyoruz. Sen tanıdıksın. Seni başka tutup, ayıracağız” karşılığını aldı ve verilen banka hesaplarına “Rüşvet” paralarını yatırttı. Rüşvet paralarının, örgütün içerisinde konumlanan Metin D. isimli sivil bir vatandaşın ismine olan iki farklı banka hesabına yatırıldığı belirlendi.

ÖRGÜT ŞEMASINA ULAŞILDI

Ulaşılan bilgilere ve savlara nazaran “Sağlam Arkadaş Cürüm Örgütü” ismi verilen ve yedi ay boyunca titizlikle yürütülen teknik dinlemeler sonrası operasyonla çökertilen şebekenin en zirvesinde “Örgüt Lideri” olarak Zabıta Memuru Abdülkadir K. bulunuyor. Örgütün Kolluk Kanadı; “Kadıköy Gece Grubu” ve “Kozyatağı Grubu” olmak üzere iki kısma ayrılıyor. Sekiz Zabıta Memuru Dervişhan H., Cavit H., Halil Ö., Selçuk Y., Fikret B., Cihan Z., Cihan S. ve Ali D., örgütün Kadıköy Gece Grubu’nu oluşturuyor.

Örgütün Kozyatağı Kümesi ise Zabıta Memurları Şükrü A., Ali B., Halil E., Ömer Faruk A. ve Zabıta Komiseri Dursun Ç.’den oluşuyor. Örgütün Sivil Kanadı’nda ise Belediye Mühendisleri Kemal U., Emrullah Ö., Ali Necdet S. ve “Örgütün Para Transferlerinde Banka Hesabını Kullandıran Kişi” sıfatıyla Metin D. isimli sivil bulunuyor. Örgütün alt kademesi ise “Rüşvet Kabahatine Aracılık Ederek Örgüte Üye Olmamakla Bir arada Örgüte Yardım Eden Kişiler” pozisyonunda bulunan ve yeniden Zabıta Memuru ve Belediye Mühendisi olan 40 şahıstan oluşuyor.

“HAKKIMI HELAL ETMİYORUM”

Kadıköy genelindeki inşaat firması yetkilileri ve Bağdat Caddesi başta olmak üzere mağazaların ve iş yerlerinin sahiplerinin “Rüşvet Verenler” ortasında oldukları söz edildi. Örgüt üyelerinin ayrıyeten rüşvet alabilmek için uydurma kanıtlar ürettikleri ve düzmece ihbarlar ile kontroller yaptıkları da argüman edildi.

Kontrollerle yıldırılan ve şebeke üyelerinin baskısıyla rüşvet vermek zorunda kalan kimi bireylerin; verilen banka hesaplarına yaptıkları para transferlerinde açıklama kısımlarına; “Zehir, zıkkım olsun” ve “Hakkımı helal etmiyorum” yazdırdıkları tez edildi.

“Suç İşlemek Hedefiyle Örgüt Kurmak, Rüşvet Almak, Rüşvet Vermek, Rüşvete Aracılık Etmek, Resmi Dokümanda Sahtecilik” cürümlerinden ötürü başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve tabir alımlarına başlanan şüphelilerin dört gün gözaltı müddetinin akabinde önümüzdeki Cuma günü adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

ARAÇLARDA TESLİM ALDILAR

Hata hareketlerinde birbirleriyle stratejik bir düzeyde irtibatlı oldukları ve dayanışma halinde bulundukları argüman edilen şebeke üyelerinin; banka hesaplarına yatırılanlar dışında elden teslim aldıkları paraları polislere yakalanmamak için araçlarda ve farklı noktalarda teslim aldıkları sav edildi. O noktalardan birisi; Kadıköy Bostancı’da bulunan Bahçelerarası Sokak.Ulaşılan bilgilere ve tezlere nazaran; Bostancı Zabıta Karakolu’nun önünde örgüt üyesi bir Zabıta Memuru’nun M.E. isimli müteahhit ile bir araç içerisinde buluştuğu, Suadiye Mahallesi üzerinde bulunan bir dubleks dairenin çatı katı yüksekliğinin olağan standartlara nazaran yüksek olmasından ötürü uygulanacak cezanın iptal edilmesi için müteahhitten rüşvet alındığı saptandı.

Şebekenin üyelerinin geçersiz kanıtlar ve düzmece evraklar yoluyla üstü kapatılan her usulsüzlük için belirlenmiş rüşvet tarifesine nazaran hareket ettiklerinin belirlendiği tez edildi. Örgüt içerisindeki taktiksel basamakların kriminal formüllerin işleyişiyle ilerlediği, bu prosedürle maddi menfaat sağladıkları tez edilen şebeke üyelerinin birebir vakitte örgüt içerisinde belirlenen kelamda Komuta Sistemi’ne nazaran hiyerarşi yürüttükleri, örgüt üyesi olan Dursun Ç. isimli bir Zabıta Komiseri’nin, rütbece altında bulunan lakin örgütün önderi pozisyonunda olan Zabıta Memuru Abdülkadir K.’nın altında faaliyetler yürütmesinin, örgüt içerisinde yürütülen hiyerarşinin en değerli göstergesi olduğu söz edildi.

KAYNAK: SABAH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.