Kapıkule’den geçen gurbetçi sayısı, 260 bini geçti

Yaz müsaadelerini baba ocaklarında geçirmek isteyen gurbetçiler, ana vatana dönüş yolunda…

Kapıkule Hudut Kapısı’nda hazırlıklar tamamlandı.

Ek işçi desteği yapılan hudut kapısında, süreçler sürat gerçekleşirken, 25 Haziran’dan bu yanan 260 binden fazla gurbetçinin ülkeye giriş yaptığı belirtildi.

“Vatanımıza geldik ya öteki bir şey istemiyoruz”

DHA’nın haberine nazaran; memleket yolunda olan ve Almanya’nın Berlin kentinden gelen Nalan Dündar, 6 hafta boyunca hem Kurban Bayramı’nı kutlayacaklarını hem de tatil yapacaklarını belirterek şu kelamları kullandı:

“Berlin’den geliyoruz. Seyahat pek hoş geçti. Hiç anlatıldığı üzere makûs değildi. Yollar boştu. Yalnızca sonlarda biraz bekledik, o da olağan. Samsun’a gidiyoruz. Sonra gezeceğiz. 6 haftalığına geldik. Tatil beldelerine de gitmeyi düşünüyoruz. Evvel memleketimize varalım, önümüzde Kurban Bayramı var. Vatanımıza geldik ya öbür bir şey istemiyoruz.”


“Memleket sevdası başkadır”

Türkiye’ye Hollanda’dan gelen Burhan Açkalmaz ise Türkiye’ye hasretini lisana getirerek, “Hollanda’dan geliyoruz. Okullar tatile girdi, bu hafta başladı. Biz de memleketi ziyarete geldik. Yozgat’a gidiyoruz. Evvel Kurban Bayramı, ondan sonra tatil yerlerine bakacağız. Evvel ailemizi ziyaret, ondan sonra eşi dostu ziyaret. Toplam 5 haftalığına geldik. Seyahat hoştu. Ben fazla beklemedim. Çok bekleyen arkadaşlar oldu lakin ben hoş geçtim. Ülke hasreti anlatılmaz. Hasretin tanımı yok. Memleket sevdası diğerdir. İnşallah bundan sonra da eksik olmaz. Evlatlarımıza da onu aşılamaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

“1 sene boyunca yalnızca bu anı bekliyorum”

Almanya’dan gelen Firdevs Çiçek de ülkeye geri dönüş hayalini kurduğunu söyleyerek, “Almanya’dan geliyoruz. Seyahat harika geçti. Memnunuz, sonunda vatana kavuştuk. Çok özledim. Ben her vakit özlüyorum. Her şeyi özledim, Türkiye farklı. Ben orada doğdum, büyüdüm ancak buranın hasreti, her şeyi benim için çok farklı. Vatanımı seviyorum. Sakarya’ya gideceğim. Meskenimiz, ailemiz, akrabalarımız orada. Evvel oraya sonra Allah nasip ederse Erzurum’a geçeceğiz. Eşim Erzurumlu. Sonra biraz tatil ve maalesef dönüş. 1 sene boyunca yalnızca bu anı bekliyorum. Yetmiyor lakin buna da şükür. Mecburuz, çocuklar var, okuyorlar. İnşallah kendilerini kurtarsınlar, temelli dönüş yaparız. Ben çok istiyorum.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.