Kızıltepe’de bayan elinden çilek hasadı

Tarım alanında yaşanan gelişmelere istikamet veren bayan kooperatiflerinden birisi de Mardin’de çalışmalarına devam ediyor.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Üreten Bayanlar Ziraî Kalkınma Kooperatifi tarafından 2 yıl evvel ekimi yapılan Mezopotamya Çilek Bahçeleri’nde hasat başladı. Bayanlar günlük 800 kilogram çilek topluyor.

15 teşebbüsçü bayanın başarısı

Kızıltepe Üreten Bayanlar Ziraî Kalkınma Kooperatifi’nin GAP Yönetimi Başkanlığına sunduğu projeyle 15 teşebbüsçü bayanın belediyeye ilişkin 20 dönümlük yerde kurduğu çilek bahçesinde ekilen çilek fidelerinden geçen yıl toplanan birinci eserlerin akabinde bu yıl da kooperatif bünyesinde istihdam edilen 15 dezavantajlı bayan çilek hasadına başladı.

“Günlük 800 kilo çilek toplanıyor”

Bayanlarla birlikte hasada katılan Dilek Çam, “Hasadımız başladı, çileklerimizi topluyoruz. Günlük 800 kilo çilek toplamaya başladık. Bu verimlilik haziran ayına kadar devam edecek. Eylül ayında ikinci bir hasat daha ön görüyoruz. Şu an 15 bayanımız istihdam ediliyor.” dedi.

Çocuklar geliyor, hem tadıyor hem satıyor

İsteyen vatandaşların bahçeye gelip kendi elleriyle almak istedikleri çilekleri toplayabildiğini tabir eden Çam, “Çevre vilayetlere değil, Mardin’de hale veriyoruz. Vatandaşlar gelip kendi çocuklarıyla birlikte çileklerini toplayıp buradan satın alabiliyorlar. Hem yerinde görüyorlar hem tadıyorlar. Çocuklarıyla bir arada değişik bir aktivite olmuş oldu.” diye konuştu.

“Elde edilen gelir yeniden bayanlara harcanıyor”

Dilek Çam, elde edilen gelirin yeniden bayanlara harcandığını belirterek, “Kooperatifimizin hiçbir üyesi hiçbir halde gelir elde etmiyor. Tek hedefimiz var; bayanları istihdam etmekti. Onlara gelir sağlıyoruz. Bu sattığımız çileklerden geri kalan inşallah hoş bir biçimde bayanlarımıza yönelik aktiviteler, seyahatler planlıyoruz.” biçiminde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.