KKTC’de kamu fiyatlarında düzenlemeye gidildi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) kamu maaşlarında düzenleme yapıldı.

Ülkedeki Bakanlar Şurası, karar kararında kararname ile kamuda çalışan ve emeklilerin maaşında değişikliğe gitti.

15 bin lira üzeri alanlardan kesinti yapılacak

Buna nazaran, 15 bin lira üzeri maaş alan herkesten yüzde 20 kesinti yapılması kararı alındı.

30 Temmuz’dan itibaren yürürlükte olacak yeni kararnameye nazaran, uygulama 31 Aralık 2022 sonuna kadar devam edecek.

Başbakan Üstel: Büyük uğraş ortaya koyuyoruz

Başbakan Ünal Üstel, misyona geldikleri günden bu yana sıkıntı ekonomik periyottan çıkış için büyük efor ortaya koyduklarını belirterek, toplumun tüm kısımlarının önemli zorluklar yaşayarak ayakta kalma uğraşı içinde olduğunun şuuruyla hareket ettiklerini kaydetti.

Kesinti yapılmayacak kesim

Üstel, yeni maaş siyasetinin süreksiz bir uygulama olacağını aktararak, toplumun bütününün bu dayanışmayı göstermek için sağduyulu ve anlayışlı olmasını istedi.

Kamu çalışanının yanı sıra özel bölümü de düşünmek zorunda olduklarını vurgulayan Üstel, “Maliyemizin gelir masraf istikrarı içinde 15 bin lira üzeri maaş alan herkesten yüzde 20 kesinti yapmayı uygun bulduk. 15 bin lira altında maaş alan kimseden kesinti yapılmayacak.” ifadesini kullandı.

Akaryakıt fiyatlarında indirim

AA’nın haberine nazaran, Üstel, yapılan çalışmaların akabinde 95 ve 98 oktan akaryakıt fiyatlarında da 1,23 lira, mazot fiyatlarında da 1 lira indirime gidildiğini açıkladı.

Üstel, akaryakıtın dünyada inişli çıkışlı seyir halinde olduğuna işaret ederek, “Sürekli olarak bu dengeyi takip ediyoruz. Anında bu indirimi halka yansıtmak için tüm çalışma arkadaşlarıma talimat verdim. Bizim kederimiz, bu ülkede refahı toplumun tüm kesitleri ile eşit paylaşmak.

“Tek motivasyonumuz maliyetleri halkımıza yansıtmamak”

Kimse, fiyat çalışması yaparken kamu maliyesini ya da sağlayıcı firmaları öncelikle düşündüğümüzü sanmasın. Burada tek motivasyonumuz, bizden kaynaklanmayan maliyetleri halkımıza yansıtmamak. Bu tarafta çalışmaya devam edeceğiz.” değerlendirmesine bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.