Kremlin’den Çavuşoğlu’na tahıl karşılığı

Kremlin sözcüsü Peskov, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun “Ukrayna’nın tahılının yahut rastgele bir eserin Rusya yahut bir ülke tarafından alınıp gayrimeşru bir biçimde memleketler arası piyasalara satılmasına karşıyız” açıklamasına karşılığında Rusya’ya yönelik suçlamaları bir sefer daha reddetti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Rusya’nın Ukrayna’nın tahıllarını Türkiye dahil çeşitli ülkelere sattığı” tezlerinin araştırıldığı tarafındaki açıklamasına Rusya’dan cevap geldi.

Çavuşoğlu, bugün Ankara’da İngiliz mevkidaşı Liz Truss’la düzenlediği basın toplantısında, “Ukrayna tarafından da bu savlarla ilgili orta ara bilgiler geliyor. Biz her iddiayı ciddiye alıyoruz, önemli bir formda araştırıyoruz. Sonucunu da bilhassa Ukrayna tarafına bildiriyoruz. Biz bu savlar sonucunda her iddiayı ciddiye alarak incelemelerde bulunduk. Gemilerin yaptığımız incelemelerde menşeinin kayıtlarda Rusya olduğunu gördük. Ukrayna’nın tahılının yahut rastgele bir eserin Rusya yahut bir ülke tarafından alınıp gayrimeşru bir formda memleketler arası piyasalara satılmasına da karşıyız. Türkiye olarak bu eserlerin bize gelmesine de muhakkak müsaade etmeyiz” demişti.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, “Rusya’nın Ukrayna’nın tahılını çaldığı” savının muhakkak gerçek olmadığını yineledi. Çavuşoğlu’nun açıklamalarının hatırlatılması üzerine Peskov, “Bu mevzuyu dışişleri bakanlığına sormalısınız. Rusya hiçbir biçimde tahıl çalmadı” dedi.

Rusya’nın Şubat ayında başlattığı işgal nedeniyle dünyanın esas hububat ihracatçılarından Ukrayna’nın tahıl ihracatı durdu. Rusya besin krizinden sorumlu olduğunu reddederek besin arz sıkıntılarından Batılı ülkelerin işgal nedeniyle başlattığı yaptırımları sorumlu tutuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.