Kripto paralarda çöküş devam ediyor! Bitcoin’i 17 bin dolar korkusu sardı

Geçen hafta global kripto para piyasalarında 326 milyar dolar buharlaştı. Türkiye’de yalnızca LUNA olayında 1 milyar doların battığı kestirim ediliyor. 16 Mayıs pazartesi gününe 30 bin doların altında başlayan Bitcoin’de gerileme devam ediyor. Uzmanlar Bitcoin’in 17 bin dolara kadar gerileyebileceğini belirtirken Etherheum ve Avalanche’ın da ortalarında bulunduğu öbür kripto varlıkların da durumu iç açıcı değil.

‘ÇÖKÜŞÜN ŞOK DALGALARINA ŞAHİT OLDUK’

Algoritma dayanaklı TerraUSD sabit coinin çökerek kendisini destekleyen tüm sistemi düzensizliğe sürüklemesi sonrası Bitcoin 25 bin 425 dolara kadar gerilemişti.

Kripto para borsası Binance Genel Müdürü Changpeng Zhao şahsi toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda yaşananları “Büyük bir projenin süratle çöküşünün tüm sanayiye yolladığı şok dalgalarına şahit olduk. Fakat piyasanın son düşüşünde görülemeyen yeni bir direnci de bulduk.” formunda açıkladı.

Panter Capital Dijital Varlıkların başında bulunan Paul Veradittakit mevcut durumla daha evvel yaşanan ve “Kripto Kışı” diye nitelendirilen düşüşler ortasındaki farklardan birinin piyasaya dahil olan kurumlar olduğunu ve görülen dayanağın buradan kaynaklanmış olabileceğine dikkat çekti.

Veradittakit, “2018 yılına oranla daha fazla kurumsal kripto yatırımcısı var ve onlar bu durumu bir alış fırsatı olarak görüyor.” dedi.

‘KASIM’DAN BU YANA YÜZDE 57 PAHA KAYBETTİ’

CoinGecko datalarına nazaran son yedi günde kripto varlıklarda 326 milyar dolar buharlaştı. Bitcoin ise 2021 yılı kasım ayından gördüğü en yüksek düzey sonrası yüzde 57 bedel kaybetti.

Algoritma tabanlı kripto yatırım platformu Mudrex Genel Müdürü Edul Patel, mevcut fiyat hareketleriyle ilgili, “Bitcoin’in ikinci dayanak noktası 27 bin dolar düzeyinde ve bu nokta ilerleyen günlerde fiyatın dengeleneceği düzey olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.