Libya’daki iki ordunun birleştirilmesine dayanak

Libya Başkanlık Kurulu Lideri Muhammed el-Menfi, başşehir Trablus’ta düzenlenen Libya ordusunun kuruluşunun 82. yıl dönümü kutlamaları sırasında yaptığı konuşmada, orduyu, vatana, halka ve siyasi tarafsızlığa sadık olacak halde tekrar inşa etmenin alternatifi olmadığını söyledi.

Libya ordusunun başkomutanı sıfatıyla konuşan Negatif, silahlı oluşumların, yapı ve güçleri ne olursa olsun, birleşik bir ordunun ve sivil otorite altında faaliyet gösteren tek bir askeri komutanın yerini tutmayacağını belirtti.

Menfi, “Libya idaresinin, ülkedeki askeri yapıyı birleştirmek için Libya’nın doğu ve batı bölgelerinde Genelkurmay teşkilatı ortasında inancı yine inşa etmek için çalıştığını” vurguladı.

DİBEYBE VE BAŞAĞA’DAN OLUMLU SİNYAL

Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe de birebir kutlamada yaptığı konuşmada, amaç ve maksatlarının barış olduğunu söyleyerek birlik ve beraberlik daveti yaptı.

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi tarafından Başbakan atanan Fethi Başağa ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Libya ordusunu birleştirmeyi ve üyelerinin gelişimini sağlayacak, egemenlik prensibini garanti edecek biçimde memleketler arası uzmanlıklardan yararlanmayı amaçlayan gayretlere takviyesini söz etti.

ABD VE FRANSA’DAN DESTEK

ABD’nin Libya büyükelçisi Richard Norland da tekrar büyükelçilik hesabından yapılan açıklamada, gerçekleştirilen kutlamayı “varlığını halka hizmet etmeye adamış Libya ordusunun oynadığı değerli rolün bir göstergesi” olarak kıymetlendirerek, Libya ordusunu yine birleştirme konusunda atılacak adımların merakla beklendiğini belirtti.

Fransa’nın Libya Büyükelçisi Caroline Horndal, büyükelçiliğin Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada ülkesinin Libya ordusunu birleştirme gayretlerine verdiği takviyesi aktardı.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti’ne bağlı Genelkurmay Lideri Muhammed el-Haddad 18 Temmuz’da, doğudaki Halife Hafter’e bağlı güçlerin vekaleten kelamda Genelkurmay Başkanlığını yapan Abdurrazık en-Nazuri ile orduyu birleştirme konusunu ele almıştı.

Libya ordusu resmi olarak 9 Ağustos 1940’ta Libya direniş güçleri tarafından kuruldu. Ordu, Libya’nın 1951’deki bağımsızlığından sonra tekrar yapılandırıldı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.