Marmaris’teki otel inşaatına mahkemeden kilit

Marmaris’teki Kızılbük Koyu’nda yaklaşık 30 yıl evvel başlatılan ve sonrasında Sinpaş GYO’ya satılan otel ve devre mülk projesine, Muğla Valiliği Etraf ve Şehircilik Vilayet Müdürlüğü’nün geçen yıl 13 Ağustos’ta ‘ÇED gerekli değildir’ kararını ilan etmesinin akabinde Marmaris Kent Kurulu ve Marmarisli yurttaşlar, kararın iptali için 11 Eylül 2021 tarihinde dava açmış ve yürütmeyi durdurma talebinde bulunmuştu.

Muğla 3. Yönetim Mahkemesi’ndeki davanın birinci duruşması temmuz ayında yapıldı. Mahkeme, projeye verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararını iptal etti. Kararın iptali sonrası çevreciler, inşaatın durdurulmasını ve ruhsatının iptal edilmesini talep etti. Marmaris Belediyesi’nden bugün yapılan açıklamada, inşaatın faaliyetine son verildiği, inşaat alanında bulunan çalışanların alan dışına çıkarıldığı belirtildi.

“Mahkeme iptal kararı verilmiştir”

Marmaris Belediyesi’nden dün yapılan açıklama şöyle: “Bilindiği üzere, ilçemiz İçmeler mahallesi Kızılkum mevkii 2518 parsel numaralı taşınmaz üzerinde Sinpaş Gayrimenkul Yatırım İştiraki A.Ş. tarafından yapılması planlanan Marmaris Kızılbük Resort Otel ve Devremülk projesi ile ilgili olarak ‘Çevresel Tesir Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir’ kararına karşı ilgililer tarafından Muğla Valiliği’ne karşı açılan davada, 07.07.2022 tarih ve 2021/1000 Temel, 2022/1046 Karar sayılı Muğla 3. Yönetim Mahkemesi’nin kararı ile iptal kararı verilmiştir.

İnşaat faaliyetlerine son verildi

‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptaline ait Mahkeme kararı, davacılar vekili tarafından 04.08.2022 tarihinde belediyemize iletilmiştir. Bahse muttali olunması üzerine, belediyemizce acilen taşınmaza gidilerek ilgili yasal mevzuat uyarınca o andaki inşaat durumu tespit edilmiş, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 32. hususu uyarınca yapı tatil zaptı tanzim edilerek inşaat durdurulmuş ve faaliyete son verilmiştir. İnşaat alanında bulunan çalışanlar alan dışına çıkartılmıştır. Belediyemiz bünyesinde mevzu ile ilgili iş ve süreçlere türel sürece uyarlı olarak devam edilmektedir.”

Çevreciler: burada yasalar uygulanıncaya kadar ayrılmayacağız

Öte yandan, dün gece saatlerinde denetim maksatlı inşaat alanına giden Marmaris Kent Kurulu üyeleri, bir tankerin içeriye girmeye çalıştığını gördüklerini ve alanda nöbet tutmaya başladıklarını açıkladı. Kurul üyesi Halime Şaman, şantiye önünde bu sabah yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Dün burada belediye bir mühürleme süreci yaptı. Artık mahkeme kararı doğrultusunda inşaat faaliyetine devam edemez zira. Biz, burada tüm süreçlerin artık devam etmeyeceğini umuyorduk, bir denetim emeli ile geldik. Dün gece bir tanker içeriye girmeye çalıştı, onu durdurduk ve çalışanlardan da bu sabah için faaliyetlerine devam edeceklerini, hatta kendi ortalarında erken yatmak ile ilgili konuştuklarını duyduk. Bunun üzerine süratlice toplandık ve bir nöbet tutma kararı verdik. Günün bu birinci ışıklarıyla da birinci nöbetimizi tamamlamış bulunuyoruz. Buradaki ömür alanımızı, ulusal parkımızı muhafazaya devam edeceğiz. Burada maddelerin uygulandığını görünceye kadar da ayrılmayacağız. O yüzden Marmaris’te yaşayanların buraya gelmelerini; tabiatlarına, ulusal parklarına, topraklarına, yeşiline sahip çıkmalarını rica ediyoruz.”

Sinpaş Kızılbük GYO payları çakıldı

Öte yandan Kızılbük GYO payları çok süratli yükseliş sürecinin akabinde zirve taklak oldu. Son bir haftadaki kayıp yüzde 60’ı buldu. Sert düşüşün, mahkemenin ÇED kararının çabucak öncesinde yaşanması dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.