Narlıdere Belediyesi’nde çalışanın grev kararına karşın TİS imzalandı

Belediye-İş’in örgütlü olduğu İzmir’in Narlıdere Belediyesi’nde grev kararı alınmasına karşın belediye idaresinin teklif ettiği oranlar sendikacıları tarafından kabul edilerek mukavele imzalandı.

Evrensel’de yer alan habere nazaran; belediyeyi temsilen Toplumsal Demokrat Kamu Patronları Sendikası (SODEMSEN) ile belediyede örgütlü olan Belediye-İş İzmir 2 No’lu Şube ortasında sürdürülen 116 emekçiyi kapsayan toplu iş mukavelesi (TİS) görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması nedeniyle hasebiyle grev kararı alınmış, 7 Haziran’da karar belediye binasına asılmıştı.

İşçiler greve hazırlanırken Belediye-İş Şube Lideri Savaş Atalay, yaptığı açıklamada, SODEMSEN ile son kere görüşeceklerini ve mutabakat sağlanmazsa greve başlayacaklarını söyledi. Emekçiler şube idaresinin davetiyle belediyenin garajında toplanırken, şube idaresi saat 04.00’e kadar süren görüşmelerde emekçilerle toplamda üç sefer bir ortaya geldi. Personeller, şube idaresinin her keresinde greve çıkmanın yaratacağı zorlukları, bu kuvvetli süreci çalışanların kaldıramayacağını, emekçilerin kendi ortasında güç birliği yapacak dirençte olmadığını söylediğini söz etti. Sendika idaresinin talepler kabul edilirse, takımlı olmayan 30 personelin kovulacağını da söylediğini aktaran çalışanlar iradelerinin ezildiğini söz etti. Personeller İşyeri temsilcisi Ali Taşlı’nın ise taleplerini karşılamayan muahedeyi, “Kötünün düzgününü imzalamaya çalışıyoruz” diyerek savunduğunu aktardı.

‘BU ARTIRIM ERİYECEK’

Belediye idaresinin günlük yüzde 40’lık artırım dayatması için oylama yaptıklarını söz eden personeller, ‘Grev de yapılsa bu sayılardan fazlasına sahip olamayacakları’ üzerinden baskı altına alınarak onay vermek zorunda kaldıklarını lisana getirdi. Emekçiler yapılan bu artırımın bir yıl sonunda enflasyonla eriyeceğini, vergi kesintileriyle geçinecek bir fiyatın kalmayacağını söyledi.

Savaş Atalay ise “İşçi arkadaşlarımızın talebi yevmiyelerin 400 lira ve üstü olması istikametindeydi. Yapılan artırım yüzde 40-45’te kaldı. Gönül isterdi ki bizim istediğimiz sayıları imzalayalım lakin ülke kaideleri nedeniyle o denli olmadı” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.