Nebati’den enflasyon açıklaması: Devlet-millet kucaklaşması ile adımlar atacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye İştirak Bankaları Birliğinin (TKBB) 21. Olağan Genel Şurasına katılarak enflasyon başta olmak üzere iktisattaki gelişmelere ait açıklamalarda bulundu.

Enflasyona ait sık sık dikkat çeken çıkışlarda bulunan Bakan Nebati, ”Enflasyon beklentilerindeki katılığın kırılmasını önümüzdeki periyotta bir arada sağlayacağız. Milletimizi enflasyon baskısı altında ezdirmemek için, devlet-millet kucaklaşmasıyla gereken tüm adımları atmaya devam edeceğiz.” dedi.

Bakan Nebati’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Tüm dünya, son 40 yılın en yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıya. Örneğin İspanya’da üretici fiyat artışları bir buçuk yıl içinde yıllık bazda negatif düzeylerden yüzde 40’ın üzerine ulaşmış vaziyette.

Mevcut global aksiliklere karşın ülkemiz büyümeye devam ediyor. Öncü göstergeler bu yılın birinci çeyreğinde güçlü ve istikrarlı büyüme eğiliminin sürdüğünü gösteriyor.

İhracatta her ay yeni rekorlara imza atıyoruz. Nisan ayında gerçekleştirdiğimiz 23,4 milyar dolarlık ihracat ile tüm vakitlerin aylık ihracat rekorunu kırdık. Bu ayda güç hariç ihracatımız ithalatımızı geçmiş durumda.

“ENFLASYONDA DEVLET-MİLLET KUCAKLAŞMASI İLE ADIMLAR ATACAĞIZ”

Ekonomimiz üretiyor, ihraç ediyor, istihdam oluşturuyor ve daha da kıymetlisi bunu gerçekleştirirken organik ve sürdürülebilir bir büyüme ortaya koyuyor.

Enflasyon beklentilerindeki katılığın kırılmasını önümüzdeki periyotta bir arada sağlayacağız.

Milletimizi enflasyon baskısı altında ezdirmemek için, devlet-millet kucaklaşmasıyla gereken tüm adımları atmaya devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.