New York Times: ABD istihbaratı, birçok ülkede muhalifleri izleyen casus yazılımın peşinde

ABD istihbaratının, birçok ülkede muhalif siyasetçileri, insan hakları aktivistlerini ve gazetecileri takip etmek için kullanılan Pegasus casus yazılımını geliştiren İsrailli NSO Group şirketinin satın alınması için yürütülen görüşmelere kapalıdan takviye verdiği ortaya çıktı. Joe Biden idaresi, geçen sene NSO Group’u kara listeye almıştı.

ABD istihbaratının, birçok ülkede hacker akınlarıyla ismini duyuran Pegasus casus yazılımının ardındaki İsrailli NSO Group şirketinin satın alınmasına saklıdan takviye verdiği ortaya çıktı.

New York Times gazetesinin haberine nazaran, ABD savunma şirketi L3 Harris İsrail merkezli NSO’yu alma teşebbüsüne ABD istihbaratının da dayanak verdiğini duyurdu. ABD’li yetkililerin satın alma mutabakatını karara bağlamak için İsrail’i birkaç kez gizlice ziyaret ettiği de belirtildi.

KAŞIKÇI CİNAYETİNDE DE İSMİ GEÇİYORDU

Joe Biden idaresi, geçen sene NSO Group’u ticari kara listeye almıştı. İsrail şirketinin geliştirdiği Pegaus yazılımının birtakım devletler tarafından muhalif siyasetçileri, insan hakları aktivistlerini ve gazetecileri takip etmek için kullanıldığı ortaya çıkmıştı.

Pegasus casus yazılımı, maksat alınan kişinin cep telefonundaki iletilere, irtibat bilgilerine, fotoğraf ve görüntülere ulaşabiliyor, ayrıyeten telefonu bir takip ve dinleme aygıtına dönüştürebiliyor. İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda 2018’de öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın da bir aktivistin telefonuna yüklenen Pegasus yazılımıyla takip edildiği öne sürülmüştü.

ABD’nin bir şirketi kara listeye alması, bu şirketle ticari bağlantının yasaklaması manasına geliyor. Buna rağmen ABD istihbaratının İsrail şirketinin satın alınmasına dayanak vermesi soru işaretlerine yol açtı. Mevzuyla ilgili bilgi sahibi 5 kişi, ABD istihbarat kurumlarının da Pegasus yazılımını geliştiren İsrail şirketinin satın alınmasıyla ilgilendiğini belirtti.

BEYAZ SARAY REAKSİYON GÖSTERDİ

New York Times’ın haberine nazaran görüşmeler geçen ay ifşa olana dek sürdü. Beyaz Saray görüşmelerden rahatsızlık duyduğunu ve kara listedeki bir şirketin satın alınmasının kabul edilemeyeceğini bildirdi. Saha sonra L3Harris de hükümeti mutabakattan vazgeçtiği konusunda bilgilendirdi lakin kaynaklara nazaran görüşmeler gizlice sürdürüldü.

Bu durum, Washington’da ve öteki ülkelerde ABD istihbaratının asıl niyetinin Beyaz Saray’ın onayı olmadan Pegasus casus yazılımını satın almak olduğu niyetinin ortaya çıkmasına yol açtı.

FBI ve CIA’in daha evvel Pegasus yazılımını kullandığı ortaya çıkmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.