‘Parite açmazına Uzakdoğu çözümü’

Avrupa’nın Uzakdoğu’dan dolarla ithalat yaptığı bilgisini paylaşan Sertbaş, paritedeki değişim sonrasında Avrupalı ithalatçıların Uzakdoğu yerine Türkiye’yi tercih etmelerini beklediklerini, parite kaybını bu şekilde telafi etmeyi umduklarını söyledi. Sertbaş, şöyle konuştu:

“Resesyon beklentisi, finansmana erişimde zorluklar, doların değerlenmesi sektördeki olumlu havanın, olumsuz bir ortama dönüşmesine yol açtı. 2022 yılının ikinci yarısında ihracattaki artışımız durabilir, hatta pariteden kaynaklı bir miktar düşüş görebiliriz. EHKİB olarak ihracatımız temmuz ayında euro bazında yüzde 3 artışla 118 milyon eurodan, 122 milyon euroya çıkarken, dolar bazında yüzde 11’lik düşüşle 140 milyon dolardan, 125 milyon dolara geriledi. Benzer tabloyu önümüzdeki aylarda da yaşayabiliriz.”

2021 yılı temmuz ayında 1.18 seviyesinde olan euro/dolar paritesi, son günlerde 0.99 seviyelerinde bir seyir izliyor. Türkiye’ye son 1 yıllık dönemde 21.5 milyar dolar döviz kazandıran hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü pamuk başta olmak üzere tüm girdilerini dolarla temin ederken, ihracatının yüzde 70’ten fazlasını gerçekleştirdiği Avrupa’ya euro bazında ihracat gerçekleştiriyor.

Balık yemi başta olmak üzere tüm girdileri dolarla olan en büyük ihraç pazarı Avrupa ülkeleri olan su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü de euro/dolar paritesindeki değişimden olumsuz etkilenen bir diğer ihracat sektör konumunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.