Polis tarafından darp edilen HDP’li eşbaşkan hata duyurusunda bulundu

Şırnak’ta Halkların Demokratik Partisi (HDP) Güçlükonak İlçe Eşbaşkanı Ahmet Aktuğ ve parti yöneticileri, 30 Mayıs’ta köy ziyaretlerinin akabinde döndükleri ilçe girişinde bulunan Kurtik doruğundaki polis denetim noktasında durduruldu.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine nazaran kimlik denetimi yapan polis, HDP İlçe Eşbaşkanı Ahmet Altuğ’a, “Etrafa bakma” diyerek bağırdı. Duruma reaksiyon gösteren Aktuğ, 3 polis tarafından araçtan indirilerek darp edildi. Darp edilen Aktuğ, birebir vakitte küfür ve hakaretlere maruz kaldı. Akabinde meskene giden Aktuğ, gece geç saatlerde İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından aranarak, tabire çağrıldı. Geç olduğu için tabire gitmeyen Aktuğ, Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek kendisini darp eden polisler hakkında hata duyurusunda bulundu.

‘TELEFONUMU ALARAK ÇEKTİĞİM İMGELERİ SİLDİLER’

Aktuğ, denetim noktasında maruz kaldığı şiddeti şöyle anlattı: “İlçeye yakın bir köyde yaşanan sorunu çözmek için ziyarette bulunduk. Saat 18.00’de köyden çıktıktan sonra polis arama noktasında durdurulduk. Denetim noktasında kimliklerimiz alındı. Araçta oturuyordum. Etrafa bakarken polis ’Etrafa bakma’ diyerek bağırdı. Bende ona, ‘Ben kimlik denetim bitti mi diye bakıyorum’ dedim. Daha sonra bana, ‘Sen bizim tarafımıza bakamazsın’ dedi. Daha sonra küfür ve hakaretlerde bulundu. Reaksiyon gösterince gelip beni araçtan indirdiler. Yüzümü otomobile çevirerek, arttan ellerimi tuttular. Üstümü aradılar ve darp ettiler. Dirseğini boynumun üstüne bıraktı. Hem fiili hem de kelamlı hakaret ettiler. Bu sefer aracı didik didik aradılar. Bende onları darp ederken imaj çekmiştim, telefonumu zorla alarak, çektiğim darp imgelerini sildiler.”

Yaşadığı bu durumun ülkedeki hukuksuzluk halinin bir modülü olduğunu lisana getiren Aktuğ, “Bu Türkiye hukukunun gerçeğidir. Devlet toplumsal hukuk olmaktan çıktı. Bu onun göstergesidir. Bu hamaseti, hukuksuzluktan alıyorlar” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.