Polonya Cumhurbaşkanı Duda Putin’i Hitler’e benzetti

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Bild gazetesine verdiği röportajda “Şu anda Putin ile yapılan tüm görüşmeler, beni hayrete düşürüyor. Bilhassa de Alman Şansölye Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından yapılanlar. Bu görüşmeler hiçbir şey üretmiyor. Yalnızca Putin’in yaptıklarının legalleştirilmesine neden oluyor. Rus ordusu Ukrayna’da işlediği hatalardan sorumludur ” dedi.

Polonya Cumhurbaşkanı, “2. Dünya Savaşı sırasında Adolf Hitler ile bu türlü konuşan var mıydı? Hitler’in prestijini kurtarması gerektiğini söyleyen ya da Hitler’i aşağılamamak için hareket etmemiz gerektiğini? Ben hiç bu türlü sesler duymadım” diye konuştu.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda.

Duda, Ukrayna’yı savunmanın kıymetini vurgulayarak “Emperyalist Rusya’yı durdurmak için her şeyi yapmalıyız. Ukraynalılara mümkün olan her formda yardım etmeliyiz. En büyük umudumuz, Rus emperyalizminin Ukrayna’da dişlerini kırmasıdır. Bu ortada o kadar güçleneceğiz ki bize de saldırmaya cüret edemeyecek” diye konuştu.

“PUTİN, STALİN’DEN DAHA TEHLİKELİ”

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki de Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’i, “Adolf Hitler ve Joseph Stalin’den daha tehlikeli” olarak nitelendirmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya-Ukrayna Savaşı bittiğinde diplomatik kanallardan çıkış yolu inşa edebilmek için “Rusya’nın küçük düşürülmemesi” gerektiğini belirtmişti.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski ise Macron’un Rusya’yı “küçük düşürmeme” istikametindeki davetine reaksiyon göstererek Fransa Cumhurbaşkanı’nın Batı’ya Rusya’ya, “küçük düşürme” ruhuyla muamele etmeme tarafındaki davetine karşı çıkmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.