Rusya’dan Litvanya’ya “terör” yansısı

Litvanya parlamentosunun geçtiğimiz pazartesi günü Rusya’yı “terör destekçisi” olarak kabul ettiği istikametindeki karara Rusya‘dan reaksiyon geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Rus medyasına yaptığı açıklamada, Litvanya’nın Rusya’yı “terörizmi destekleyen ve uygulayan bir devlet” ilan etme kararının kışkırtıcı ve aşırılıkçı olduğunu söyledi.

Maria Zaharova, Litvanya’nın Ukrayna’nın Donbass bölgesinde 8 yıldır devam eden savaşta yaşanan can kaybından tasa duymadığını tabir ederek, “Litvanya hem Ukrayna’nın hem de tüm Avrupa kıtasının bahtından tasa duysaydı Kiev rejiminin Minsk mutabakatlarını uygulaması için sesini çıkarırdı ve tahminen de son 8 yılda en az bir kere bu mevzudaki telaşını lisana getirirdi” dedi.

‘LİTVANYA SAMİMİ OLSAYDI SİLAH TEDARİKİNİ ENGELLERDİ’

Zaharova ayrıyeten, “Litvanya’daki yetkililer Ukrayna’da ateşkes davetinde ve krizi çözme dileklerinde samimi olsalardı silah tedarikini engellerdi. Bunun yerine tam aykırısını yapıyorlar. Bu tam olarak bir provokasyon, aşırıcılık ve siyasi ikiyüzlülük ögesi olarak görülmelidir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.